EET opět ve hře? Asociace českého tradičního obchodu vyzývá vládu k opětovnému zavedení

EET

Asociace českého tradičního obchodu vyzývá vládu k opětovnému zavedení elektronické evidence tržeb. Proč tomu tak je? Byl by návrat EET opravdu spásou pro českou ekonomiku?

Narovnání podnikatelského prostředí

Asociace českého tradičního obchodu chce, aby byla opět zavedena elektronická evidence tržeb (EET). K tomuto kroku vyzvala vládu. Asociace je toho názoru, že opětovným zavedením EET by se narovnalo podnikatelské prostředí a zvýšily se příjmy státu. Díky zrušení EET se někteří obchodníci můžou snadněji vyhýbat placení daní, a to bez rozdílu, zda umožňují platbu kartu nebo nikoli. Podle asociace tak stát zrušením EET rezignoval na snahu řešit šedou ekonomiku a nepřišel doposud se žádným jiným řešením daného problému.

Platba v hotovosti vs. kartou

Asociace apeluje na vládu, zda definitivní zrušení EET bylo tím správným krokem. Rovněž připustila, že za rozhodnutím přijímání pouze hotovosti může kromě záměru neodvádět daně i vysoké poplatky bankám, jakožto fakt, že jde jen o sezonní podnikání. To, zda budou obchodníci karty přijímat nebo ne, by měl podle Asociace českého tradičního obchodu ve finále vyřešit trh, tj. sami podnikatelé a jejich zákazníci.

Asociace rovněž zmínila, že se objevují i návrhy, aby pro vyšší komfort zákazníků byla uzákoněna povinnost přijímat platební karty. Stát by se údajně v této otázce neměl nějak angažovat. Jemu naopak náleží pravomoc co nejvíce znemožnit podnikatelům přechod do šedé ekonomiky.

Informace o podnikatelských subjektech prostřednictvím EET

Zrušení EET bylo na základě současné vlády Petra Fialy. Jeho vláda označila způsob evidence za zbytečnou zátěž pro podnikatele i stát, a to kvůli nákladům na její správu. Podle některých odborníků díky tomu ubylo míst, kde je možné platit kartou.

Podle obchodníků prý EET zajišťovala pro státní rozpočet dostatečný každoroční příjem, a to až ve výši 13 miliard korun. Stejně tak poskytla státu informaci o uskutečněné transakci, jejíž příjem je záležitostí daňové povinnosti, ale též i údaje, které jsou předmětem různých statických zjišťování. Asociace jako další pádný důvod uvedla, proč vidí smysl v opětovném zavedení EET i to, že díky získávání informací o podnikatelských subjektech na základě právě EET se tak promítlo ve snížení počtu daňových kontrol v rámci jejich lepšího cílení na rizikové subjekty.

Zdroj: https://eurozpravy.cz/ekonomika/asociace-ceskeho-obchodu-vyzvala-vladu-aby-znovu-zavedla-eet.jz1q3wie

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/asociace-ceskeho-tradicniho-obchodu-vyzyva-vladu-aby-znovu-zavedla-eet/2401392

Náhledové foto: Pixabay