Smrt jednoho Palestince během izraelské operaci na Západním břehu

01_izrael

Napětí na Západním břehu Jordánu by se dalo krájet. Izraelské síly nedávno provedly operaci v uprchlickém táboře, která si vyžádala život jednoho Palestince a zranila osm dalších. Incidenty mezi  zesílily od nástupu nové vlády, v níž mají zastoupení i extrémně pravicové a náboženské strany.

Střety uvnitř uprchlického tábora

V pátek provedly izraelské síly operaci v uprchlickém táboře na Západním břehu, která tragicky skončila smrtí jednoho Palestince. O smrti muže a osmi zraněných informovala palestinská agentura WAFA. Palestinské Ministerstvo zdravotnictví ani izraelská armáda zatím tuto událost nějak neokomentovaly.

Ředitel nemocnice Thabet Thabet v Tulkarmu, doktor Amin Khader, prohlásil v rozhovoru pro Palestine TV, že muž zemřel na střelné zranění do hrudníku a nejméně osm lidí bylo zraněno. Strana Fatah, která dominuje Palestinské autonomii na Západním břehu, identifikovala zemřelého muže jako Mahmouda Jarrada, avšak neuvedla, že by byl bojovníkem.

Zhoršení situace na Západním břehu

Násilí na Západním břehu Jordánu se za posledních 15 měsíců zhoršilo v souvislosti se zintenzivněnými izraelskými zásahy. Výpady židovských osadníků do palestinských vesnic a palestinské útoky na ulicích jsou zde na denním pořádku. Podle údajů OSN v Izraeli v průběhu střetů zemřelo od ledna nejméně 196 Palestinců a 24 Izraelců.

Hledání cesty k míru

Západní břeh Jordánu je jedním z území, které Izrael obsadil v roce 1967 během středovýchodní války. Palestinci zde mají pouze omezenou samosprávu. Miliony Palestinců jsou na Západním břehu jinak pod izraelskou vojenskou správou, přičemž Izrael nadále buduje osady, které jsou většinou zeměmi považovány za nelegální a spor se kolem nich neustává.

Mírová jednání pod záštitou USA, která měla vést k vytvoření palestinského státu na Západním břehu, v pásmu Gazy a ve Východním Jeruzalémě, selhala v roce 2014. Od té doby nevykazují žádné známky obnovení.

Osud palestinských uprchlíků

V oblasti Tulkarmu je zaregistrováno téměř 41 000 Palestinců v rámci organizace OSN pro palestinské uprchlíky. Jedná se o uprchlíky z roku 1948 nebo jejich potomky, kteří byli nuceni opustit své domovy během války při vzniku Izraele. Tito lidé žijí v uprchlických táborech, stále doufajíc v lepší budoucnost a mír na svém území.

Zdroje info: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-blizky-a-stredni-vychod-spicky-izraele-odsuzuji-osadnicky-teror-proti-palestincum-40439972, https://www.reuters.com/world/middle-east/israeli-forces-kill-palestinian-wound-eight-west-bank-raid-news-agency-2023-08-11/

Náhledové foto: Pixabay