Dozorčí panel Facebooku okomentoval blokaci Donalda Trumpa

Facebook

Letos v lednu rozhodl Facebook – spolu s řadou dalších sociálních sítí – o odstřižení končícího prezidenta Donalda Trumpa od jeho uživatelských účtů. Důvody byly jasné, Trump na sociálních sítích publikoval nepravdy, dezinformace a výzvy k nerespektování zavedených pravidel s kadencí samopalu a když potom skutečně došlo k bezprecedentnímu útoku jeho příznivců na Kapitol, Twitteru, Facebooku i dalším došla trpělivost. Rozhodnutí o zavření jeho uživatelských účtů vyvolalo samozřejmě u některých lidí rozhořčení. Případem se tento týden zabýval tzv. Dozorčí panel Facebooku, což je skupina asi 20 lidí z řad politiků, akademiků a dalších odborníků.

Původní rozhodnutí

Facebook v lednu nejprve odstranil některé příspěvky a následně rozhodl o celkovém uzavření jeho účtu na dobu neurčitou. Od té doby nemá Donald Trump na platformu přístup. Nutno podotknout, že – zvláště v americkém právním prostředí – Facebook jako majitel a provozovatel platformy má plné právo se k tomuto kroku odhodlat a nikdo jej z právního hlediska nezpochybňuje. Dozorčí panel zřídil šéf Facebooku Mark Zuckerberg v roce 2018 jako nezávislý a jeho rozhodnutími by se vedení mělo řídit.

01_trump2

Foto: Pixabay

Posouzení ze strany Dozorčího panelu

Dozorčí panel Facebooku ve svém verdiktu zdůraznil, že chování Donalda Trumpa bylo minimálně v inkriminovaném období okolo 6. ledna tohoto roku v jasném rozporu se zásadami platformy, explicitně je např. zmíněno označení útočníků na Kapitol za „skvělé vlastence“. Rozhodnutí o blokaci účtu je tak podle panelu v pořádku. Kritice se ale nevyhnul ani Facebook.

Dozorčí panel kritizoval nejednoznačnost původního rozhodnutí. Facebook totiž zablokoval Trumpův účet naneurčito, což se panelu nelíbí. Podle něj je třeba jednoznačného rozhodnutí buď o permanentním zákazu, anebo o jasně daném datu vypršení zákazu. Na nápravu dal panel Facebooku 6 měsíců.

Rozhodnutí lze interpretovat i jinak. Vedení Facebooku možná trochu alibilsticky očekávalo, že Dozorčí panel učiní finální rozhodnutí za něj. Panel ale svým verdiktem jasně naznačil, že rozhodnout se musí vedení samo. Koneckonců, v kalifornském sídle firmy se skví velký nápis „“Nothing at Facebook is somebody else’s problem”, v překladu něco jako „Nic ve Facebooku není problém někoho jiného“. Dozorčí panel Marku Zuckerbergovi svým verdiktem tento slogan jasně připomněl.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.