Andrej Babiš

Babiš žádá EU: Vyhostěte alespoň jednoho diplomata

Premiér Andrej Babiš (ANO) formálně požádal státy Evropské unie, aby zvážily vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata, jako výraz solidarity s Českou republikou v kauze výbuchů muničního skladu ve Vrběticích a zabití dvou Čechů, které má mít na svědomí ruská rozvědka GRU.

Učinil tak na neformálním summitu v Portugalsku

Tuto svou žádost potvrdil novinářům premiér Andrej Babiš, když přicházel na neformální setkání prezidentů a předsedů vlád členských států Evropské unie, které se konalo v Portugalsku. S lídry zemí o tomto tématu měl debatovat v pátek 7. května večer.

Některé státy již solidaritu vyjádřili

Celá česko-ruská roztržka začala tím, že premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na mimořádné tiskové konferenci zveřejnili šokující odhalení. Výbuch muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, kdy zemřeli dva čeští občané a byla způsobena škoda za miliardu korun, způsobila jednotka ruské tajné služby GRU, která operovala na našem území. Dodnes se ozvěny této bezprecedentní situace stále ozývají. Nyní Babiš žádá solidaritu s Českem, kterou by EU vyjádřila tím, že vyhostí ruské diplomaty. Organizace i spojenci opakovaně vyjadřovali podporu ČR, avšak jen pár států sáhlo k obdobnému kroku, jakým reagovala sama Česká republika – vyhoštěním ruských diplomatů ze země. Šlo o sousední Slovensko a pobaltské státy (tedy Estonsko, Litvu a Lotyšsko).

Rozhodne následující summit EU

Babiš pro média řekl, že se o tématu Vrbětic a odpovídající reakce členských států EU vedla dlouhá debata, u které vystoupila i kancléřka Merkelová či prezident Macron. Nebylo však přijato žádné písemné usnesení, jelikož jde jen o neformální setkání. Rozhodne tak následující summit lídrů EU, který se má konat na konci května. Babiš vyzývá, aby na následujícím summitu byl odsouzen vrbětický útok. Podle premiéra jde totiž o útok, který musí být brán jako útok na každý členský stát Unie. Na příštím summitu tedy také uvidíme, jak se státy postaví k premiérově výzvě, aby vyhostili ruské diplomaty.

Zdroj: ČTK
Náhledové foto – Pixabay

 

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

5 komentářů

 1. Jaroslav Odpovědět

  Proč by to dělali? Na rozdíl od nás si nechtějí příliš narušit vztahy s Ruskou federací a navíc i výhodně převzít obchody, o které ČR přijde.

 2. Libor Odpovědět

  My jsme prostě blbej národ a západ nás používá jako zbraň proti Rusku. Je to stejné jak po 89 roce, když Česko opustilo východní trhy a zaměřilo se na západní, ale západ rychle obsadil volné trhy a skvěle obchoduje místo nás. A kdo z nich si to chce s Rusem rozházet? asi jen blbej čecháček.

 3. Rarach Odpovědět

  Premiér hrdé země žádá „přátele“: vyhostěte aspoň jednoho,nebo aspoň kousíček! Nevím,jestli se tak chvají přátelé. Já mám jiné a o pomoc je nemusím prosit!

 4. Kristín Odpovědět

  Celé je to divné. Premiér vypadá jako k smrti vyděšený. Vyhrožoval mu někdo? A čím?
  Jisto je, že svým počínáním v posledních dnech ztrácí důvěru.
  Že výbuchy ve Vrběticích způsobili Rusové může být pravda, leč občan zatím žádný přímý důkaz neviděl. A takový směšný papaláš za jakého mám třeba pana Vystrčila mě zmatenými řečmi a vytřeštěnýma očima nepřesvědčí. Hodně povyku a žádné důkazy.

 5. Martin Vaněk Odpovědět

  Kdy už některým včetně premiéra dojde, že jsme jen pěšáci ve hře západních imperialistů proti Rusku, kdy na posouvání k požadovaným metám stačí čučkaři, řízeni CIA? 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *