Babiš žádá EU: Vyhostěte alespoň jednoho diplomata

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) formálně požádal státy Evropské unie, aby zvážily vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata, jako výraz solidarity s Českou republikou v kauze výbuchů muničního skladu ve Vrběticích a zabití dvou Čechů, které má mít na svědomí ruská rozvědka GRU.

Učinil tak na neformálním summitu v Portugalsku

Tuto svou žádost potvrdil novinářům premiér Andrej Babiš, když přicházel na neformální setkání prezidentů a předsedů vlád členských států Evropské unie, které se konalo v Portugalsku. S lídry zemí o tomto tématu měl debatovat v pátek 7. května večer.

Některé státy již solidaritu vyjádřili

Celá česko-ruská roztržka začala tím, že premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na mimořádné tiskové konferenci zveřejnili šokující odhalení. Výbuch muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, kdy zemřeli dva čeští občané a byla způsobena škoda za miliardu korun, způsobila jednotka ruské tajné služby GRU, která operovala na našem území. Dodnes se ozvěny této bezprecedentní situace stále ozývají. Nyní Babiš žádá solidaritu s Českem, kterou by EU vyjádřila tím, že vyhostí ruské diplomaty. Organizace i spojenci opakovaně vyjadřovali podporu ČR, avšak jen pár států sáhlo k obdobnému kroku, jakým reagovala sama Česká republika – vyhoštěním ruských diplomatů ze země. Šlo o sousední Slovensko a pobaltské státy (tedy Estonsko, Litvu a Lotyšsko).

Rozhodne následující summit EU

Babiš pro média řekl, že se o tématu Vrbětic a odpovídající reakce členských států EU vedla dlouhá debata, u které vystoupila i kancléřka Merkelová či prezident Macron. Nebylo však přijato žádné písemné usnesení, jelikož jde jen o neformální setkání. Rozhodne tak následující summit lídrů EU, který se má konat na konci května. Babiš vyzývá, aby na následujícím summitu byl odsouzen vrbětický útok. Podle premiéra jde totiž o útok, který musí být brán jako útok na každý členský stát Unie. Na příštím summitu tedy také uvidíme, jak se státy postaví k premiérově výzvě, aby vyhostili ruské diplomaty.

Zdroj: ČTK
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.