ČR má nejvyšší míru nezaměstnanosti mladých

student

Nezaměstnanost mladých je aktuálně v tuzemsku rekordně vysoká. Míra nezaměstnanosti mladých nebyla tak vysoká ani v době covidové pandemie. Čím je způsoben tento nárůst? Může za to trh práce či nároky ze strany mladých?

Česká republika se dlouhodobě pyšní nízkou mírou nezaměstnanosti. Letos v červnu klesla na 2,9 %, což je dokonce pod průměrem Evropské unie (5,9 %). Snižuje se však hranice starší generace. Mladá má naopak vzrůstající tendenci.

Nezaměstnanost v letním období

Letní měsíce představují vyšší nezaměstnanost mladých, kteří se po ukončení školy evidují na úřadu práce. Pokud nemají zaměstnání, neví, zda budou pokračovat od září ve studiu, hlásí se na úřad práce coby žadatelé o zaměstnání a stát za ně hradí pojištění. Jenže na poměry posledního desetiletí se jedná o nezvykle vysoké číslo. Jde tak o nejvyšší míru nezaměstnanosti mladých lidí za celé období od března 2015.

Rekordní nárůst nezaměstnaných do 25 let

Výrazný nárůst míry nezaměstnanosti mladých od června do značné míry souvisí s letošním vysokým počtem absolventů základních škol, kteří se nedostali na žádnou střední školu či učiliště. Mladí po ukončení základní školy, kteří nebyli přijati k dalšímu studiu, se tak raději už během prázdnin registrovali na úřadu práce. Zájem mají více o brigádu než zaměstnání.

Všeobecně je však nezaměstnanost mladých v tuzemsku rekordně vysoká. Nejedná se o výhradně zhoršenou situaci na trhu práce, ale mnozí mladí přemýšlejí jinak. Někteří si dávají pauzu mezi školou a začátkem pracovní kariéry. Chtějí vycestovat a získat praxi v zahraničí, zdokonalit se v cizím jazyce apod. Mladí zpravidla nejeví zájem o nekvalifikované práce za málo peněz, raději si počkají na lepší nabídku. Do jisté míry nechtějí slevit ze svých představ a požadavků. Neatraktivní pracovní pozice mladé nelákají. Otázkou je, aby se jim v evidenci na úřadu práce nezalíbilo, zejména těm, kteří žijí s rodiči a nejsou nikterak nuceni si vydělat na nájem apod.

Zdroj: https://www.kurzy.cz/zpravy/734519-cesko-ma-nejvyssi-miru-nezamestnanosti-mladych-lidi-za-poslednich-vice-nez-osm-let-rika-eurostat/

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/nezamestnanost-trh-prace-mladi-25-let-cesko-eurostat.A230816_115235_ekonomika_ven?zdroj=kolotoc_idos

Náhledové foto: Pixabay