Čeští řidiči velmi často riskují nákupem levnějších ojetin

Auto

Při výběru ojetých vozů mají Češi zvláštní sklony. Nový průzkum odhaluje, že Češi často volí levnější vozy na fyzických tržištích nebo u soukromých prodejců. Od autorizovaných prodejců si v České republice pořizuje vozidla pouze 12,6 % řidičů, což naznačuje, že řidiči chtějí ušetřit.

Rozmanité Preference

Koupě ojetého vozu je rozhodnutím, které se nese ve stínu mnoha faktorů. Pro jednoho řidiče může být klíčové najít ekonomicky výhodné vozidlo, zatímco jiný by preferoval výkonné SUV nebo pohodlný rodinný automobil. S různými zeměmi přichází různé strategie pro výběr toho pravého vozidla.

Společnost carVertical provedla průzkum v České republice a sedmi dalších zemích, aby pochopila, co ovlivňuje kupující při rozhodování o nákupu ojetého vozidla.

Nákup na Tržištích

Češi mají tendenci riskovat, pokud jde o nákup ojetých vozů. Z průzkumu carVertical vyplývá, že 33,9 % Čechů vyhledává svá vozidla na kamenných autobazarech, zatímco 32,6 % preferuje internetové prodejce. Oproti tomu jen 12,6 % se obrací na autorizované prodejce. Je tedy patrné, že Češi dávají přednost úsporám.

Odborníci z carVertical si kladli otázku, zda je tento trend ojedinělý v zemích s nižšími příjmy, neboť ceny na autobazarech mohou být vysoké. Autorizovaní prodejci však nabízejí větší jistotu, prověřují vozy a často poskytují záruky. Koupě od soukromých prodejců s sebou přináší vyšší riziko.

„Zajímavé je, že 15,8 % Čechů kupuje svá auta od známých. Tuto statistiku předčilo pouze Rumunsko, kde je tento podíl až 22,1 %. Lidé zkrátka hledají cesty, jak minimalizovat riziko spojené s nákupem ojetého vozidla,“ vysvětluje Matas Buzelis ze společnosti carVertical.

Češi se v tomto ohledu velmi odlišují od zahraničních řidičů. Zatímco 28,2 % zahraničních kupců nakupuje od autorizovaných prodejců, český podíl činí jen 12,6 %. Tento trend sdílí jen Polsko s 9,7 %. Na druhé straně ve Velké Británii tvoří 55,7 % nákupů vozidel od autorizovaných prodejců.

Rodina je důležítá

Jak ukazuje průzkum, čeští kupci považují za důležité zapojení rodiny a přátel do rozhodování. Před nákupem ojetého vozu si testovací jízdu přeje 26,7 % lidí. Dalších 23,4 % se radí s rodinnými příslušníky nebo přáteli, a 13,6 % hledá informace v online recenzích. Odborníci poznamenávají, že tato spolupráce je klíčová pro snížení rizika nákupu špatného vozidla.

Zajímavě se vyprofilovali i další země. Rumuni, Češi, Maďaři i Poláci se nejvíce obrací na své blízké. Naopak Francouzi, Španělé a Italové jsou spíše samostatní.

VIN Kód

CarVertical přinesl zajímavý pohled na povědomí o VIN kódu v České republice. Pouhých 63 % respondentů ví, co tento kód znamená. To naznačuje, že mnozí kupující ho neznají a tím pádem jednoduše nezjistí historii vozidla.

Výsledky průzkumu odhalily, že v závislosti na ceně vozu se mění i důraz na ověření jeho historie. Lidé, kteří si mohou dovolit drahá vozidla, tuto kontrolu provádějí častěji. Zatímco 65,8 % kupců levných vozidel provádí kontrolu historie, u drahých vozů nad 1 400 000 Kč je to 87,2 %.

Odborníci varují, že i u levnějších vozidel mohou skrytá poškození a špatná údržba znamenat nepříjemné finanční náklady. Přesto se mnozí rozhodnou riskovat, neboť hodnotu levných vozů považují za nižší.

Zdroje info: Autor, carVerticalcarVertical 

Náhledové foto: Pixabay