Co vše byste měli vědět o zelené kartě

Pojištění auta proti krádeži

Vozíte ji s sebou ve vozidle? A na co všechno vlastně slouží? Dnes se zaměříme na takzvanou zelenou kartu. Co byste o ní měli vědět?

Kde všude zelená karta platí?

Vaše pojišťovna vám tuto kartu musí vystavit. To kde všude platí se pak dozvíte na zadní straně tohoto dokumentu. Jde o členské státy Rady kanceláří. Platí tedy ve všech státech, jejichž zkratky jsou na zelené kartě uvedeny. Jedinou situací, kdy je uvedená zkratka, avšak pojištění v příslušné zemi neplatí je ta, když je zkratka přeškrtnutá. Obecně pak lze říct, že karta by měla platit ve všech zemích, s kterými má Česká republika vyjednanou mezinárodní dohodu. Jde o všechny státy Evropského hospodářského prostoru plus dalších 18 zemí. Konkrétní seznam je nutné si ověřit u vaší pojišťovny, nejlépe ještě před uzavřením povinného ručení.

Máte ji vozit v autě? A kterou verzi?

Zákon řidiči ukládá, že má zelenou kartu má mít ve svém vozidle. Pojišťovna je povinna vám vydat originál a duplikát. Zákon však nerozlišuje, kterou z těchto verzí použít. Proto je to vlastně jedno. Nejlepší variantou však nejspíše je, když budete na obyčejné jízdy vozit originál zelené karty s tím, že duplikát si necháte jen na výjezdy mimo zemi. Pokud jej totiž nedej bože ztratíte či se zničí, máte v záloze doma ještě originál.

Kdy je nutné zelenou kartu předložit?

To je zásadní otázka. Řidič je povinen předložit zelenou kartu zejména v případě silniční kontroly příslušným orgánem. Právě proto je důležité vozit ji s sebou v automobile. Nejde jen o nějakou praktickou radu. Jde o povinnost vyplývající ze zákona. Při shledání jejího nedodržení, typicky v případě, že ji neukážete u kontroly, jde o přestupek a hrozí vám pokuta, která může činit až 3 tisíce korun. Neriskujte tedy vysokou pokutu a vozte si svou zelenou kartu ve vozidle.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.