Pojištění auta proti krádeži

Co vše byste měli vědět o zelené kartě

Vozíte ji s sebou ve vozidle? A na co všechno vlastně slouží? Dnes se zaměříme na takzvanou zelenou kartu. Co byste o ní měli vědět?

Kde všude zelená karta platí?

Vaše pojišťovna vám tuto kartu musí vystavit. To kde všude platí se pak dozvíte na zadní straně tohoto dokumentu. Jde o členské státy Rady kanceláří. Platí tedy ve všech státech, jejichž zkratky jsou na zelené kartě uvedeny. Jedinou situací, kdy je uvedená zkratka, avšak pojištění v příslušné zemi neplatí je ta, když je zkratka přeškrtnutá. Obecně pak lze říct, že karta by měla platit ve všech zemích, s kterými má Česká republika vyjednanou mezinárodní dohodu. Jde o všechny státy Evropského hospodářského prostoru plus dalších 18 zemí. Konkrétní seznam je nutné si ověřit u vaší pojišťovny, nejlépe ještě před uzavřením povinného ručení.

Máte ji vozit v autě? A kterou verzi?

Zákon řidiči ukládá, že má zelenou kartu má mít ve svém vozidle. Pojišťovna je povinna vám vydat originál a duplikát. Zákon však nerozlišuje, kterou z těchto verzí použít. Proto je to vlastně jedno. Nejlepší variantou však nejspíše je, když budete na obyčejné jízdy vozit originál zelené karty s tím, že duplikát si necháte jen na výjezdy mimo zemi. Pokud jej totiž nedej bože ztratíte či se zničí, máte v záloze doma ještě originál.

Kdy je nutné zelenou kartu předložit?

To je zásadní otázka. Řidič je povinen předložit zelenou kartu zejména v případě silniční kontroly příslušným orgánem. Právě proto je důležité vozit ji s sebou v automobile. Nejde jen o nějakou praktickou radu. Jde o povinnost vyplývající ze zákona. Při shledání jejího nedodržení, typicky v případě, že ji neukážete u kontroly, jde o přestupek a hrozí vám pokuta, která může činit až 3 tisíce korun. Neriskujte tedy vysokou pokutu a vozte si svou zelenou kartu ve vozidle.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

6 komentářů

 1. Michal Odpovědět

  Já jezdím stále,jak tady,tak hlavně v zahraničí a nemám ani tu průhlednou kartu !! Mysím,že si jí říká-řidičský průkaz,nebo tak nějak podobně.

 2. Karel Odpovědět

  Článek úplně o ničem. Tyto informace, ví každý, kdo má auto. A kdo ho nemá, toho tento článek vůbec nezajímá.

 3. booch Odpovědět

  Pokuta za nepředložení papíru, který nic, ale opravdu nic neprokazuje je stupidita a důkaz, že zákon o povinném ručení napsali pojišťovny a na Ministerstvu financí si ho asi ani nepřečetli, než ho posunuli do legislativy.
  Když si sjednám pojistku ale nezaplatím jí, auto pojištěné není, ale já mám „zelenou kartu“. To to není možné zjistit on-line? A za provozování nepojištěného vozidla klidně 2x větší pálku…

  1. Tom Odpovědět

   Nejsem si 100% jistý, ale mám už nějakou dobu za to, že policie má instrukci zelenou kartu nepožadovat (přesně z důvodů uvedených od Booch) a ověřit si platnost pojištění přes dispečink nebo online. Takže bych řekl, že informace v článku platili tak max. před několika lety ale už ne dnes.

 4. MKU03375 Odpovědět

  Drobný chaos je v odstavci: „Máte ji vozit v autě? A kterou verzi?“, neboť se tam hovoří, že originál vezu ssebou, duplikát je doma – potud vše v pořádku. Ovšem další věta, že „pokud duplikát … ztratíte nebo se zničí, máte doma ještě originál.“ Mám si to vyložit tak, že když jedu po vlastech českých, mám si brát originál, leč před výjezdem z republiky musím zajet domů a vyměnit jej za duplikát? V případě, že jsem i několik set kilometrů od domova tato rada je poněkud zavádějící či nevhodná (slušně řečeno).

 5. ha-ha Odpovědět

  A přitom autor píše, že dupikát rovná se originál. Tak proč to řešit? Inu na chleba se vydělat nějak musí….Děs – běs.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *