Zdravý životní styl? Přispěje zdravotní pojišťovna

Do nového roku většina lidí vstupuje s obrovským očekáváním a proto není neobvyklé, že si dáváme rozsáhlá předsevzetí, která se většinou týkají zlepšení životního stylu. Pokud se k prvnímu kroku za nápravou skutečně odhodláte, určitě brzy zjistíte, že ani boj za nové tělo nebo odbourání zvyklostí není zadarmo. V mnoha případech ovšem máte nárok na příspěvek od zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky. Při jakých konkrétních příležitostech o příspěvek můžete zažádat?

Pohybové aktivity i konec s kouřením

V prvním odstavci si probereme dvě nejčastější předsevzetí, která si lidé s úderem nového roku dávají. Většinou hodlají více času věnovat pohybovým aktivitám a snaží se skončit se zlozvykem v podobě kouření. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR umožňuje občanům naší země čerpat pohybový příspěvek ve výši 500 Kč, který lze využít například na uhrazení permanentky do fitness centra nebo hodiny jógy. Pro děti je připraveno až 1 000 Kč.

Začít s kouřením není nikterak složité, přestat s ním ovšem vyžaduje velkou dávku odhodlání a nutno podotknout, že ne každý to zvládne dotáhnout do konce. Pomoci mohou některé léčivé přípravky jako nikotinové náplasti, žvýkačky nebo ústní spreje. Ani ty ovšem nejsou zadarmo. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR nabízí kuřákům až 500 Kč na uhrazení nákladů v boji se závislostí.

Prevence proti rakovině a příspěvek pro těhotné

Onkologická onemocnění a další civilizační nemoci jsou častým důvodem úmrtí pacientů. Medicína navíc není tak daleko, aby si s případy v pokročilém stádiu dokázala poradit. Důležitá je proto prevence v podobě vyšetření mateřských znamének nebo očkování. V obou případech vám výše zmíněná zdravotní pojišťovna může poskytuje finanční pomoc.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Těhotné a kojící ženy mohou dosáhnout na příspěvek až 1 500 Kč, který využijí na předporodní kurzy, různá vyšetření miminka nebo odběry pupečníkové krve. Peníze mohou sloužit i pro nákup zdravotnických pomůcek jako teploměrů či monitorů dechu. Od roku 2020 se navíc využívá i pro nákup kojenecké výživy pro nedonošená miminka, která je oproti standardní výživě výrazně dražší.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.