Co si počít, když zrovna nemůžete splácet půjčku

Nedostatek peněz na bydlení, rekonstrukce nebo dovolenou řeší poměrně velké procento populace tím, že si finanční záplatu jednoduše půjčí v bance. Svým závazkům se pak samozřejmě snaží dostát a v pravidelných měsíčních intervalech odvádět to, co po nich druhá strana požaduje. Někdy se ovšem i ten nejslušnější člověk může dostat do situace, kdy bohužel nebude schopen ukrojit z rodinného rozpočtu. Typicky se to stává ve chvíli, kdy nečekaně přijdeme o práci. Jak z toho ven? S bankou si můžete vyjednat odklad splátek.

Banky se klientům většinou snaží vycházet vstříc

Možná vám už jen při samotném pomyšlení na bezmoc, kterou pocítíte, když najednou nebudete mít dostatek peněz na splácení půjčky, přeběhl mráz po zádech. Možná se dokonce vidíte zapsaní v registru dlužníků té nejhorší možné kategorie. Není ovšem potřeba ztrácet hlavu. Pokud bance nahlásíte své problémy včas, bezpochyby se vám bude snažit vyjít vstříc s hledáním vhodného řešení.

Když tedy dopředu víte, že nějakou dobu budete mít problémy se splácením půjčky, vyplatí se navštívit konkrétní finanční institut osobně a tam zaměstnanci vysvětlit, čeho se vaše současné problémy týkají. Je důležité být naprosto upřímný a nenechat si žádné informace pro sebe. Každá maličkost může ovlivnit konečný verdikt.

Jaká opatření vám může banka nabídnout

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Banky přistupují ke každému klientovi zcela individuálně podle toho, jaké s ním mají doposud zkušenosti. Zajímá je především platební morálka z minulých let, výše dlužné částky, případný zápis v registru dlužníků nebo závažnost situace, kvůli které žádáte o dočasná opatření. Nemůžete samozřejmě přijít na pobočku a tvrdit, že jste právě dostali v práci vyhazov, pokud to následně nedoložíte pomocí příslušného formuláře. Pracovníci bank jsou sice většinou empatičtí, ale rozhodně ne hloupí.

Banka pak může přistoupit k několika různým řešením. Buď vás shledá dostatečně bonitním a tudíž odkladu splátek nebude nic bránit, nebo navrhne jiná opatření. Většinou se jedná o snížení splátek nebo úrokové sazby, prodloužení doby splácení, převzetí dluhu, konsolidaci úvěrů nebo přistoupení k závazku.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.