100 tisíc závětí za 5 let. Proč ji sepsat

Právo

Za posledních pět let se u notářů v České republice sepsalo přes 100 tisíc závětí. Minulý rok byl rekordní, kdy notáři mluví o čísle 23 714 závětí. Šlo o nárůst oproti roku 2018 o 3 tisíce závětí. Proč takové právní jednání sepsat u notáře? A jaké má obecně závěť výhody? Kdy ji využít? Na to se dnes zaměříme.

Závěť má přednost před zákonem

Hlavní výhodou závěti je, že pokud ji zůstavitel nechal za svého života sepsat, respektive pokud ji sepsal, dědí se dle jeho vůle v takové závěti obsažené, a ne podle zákonného režimu tak, jak je sepsán v občanském zákoníku. Samozřejmě existují jistá omezení, jako například zákonný povinný díl nepominutelným dědicům. Obecně však platí, že pokud se vám nelíbí, že mají dědit vaše jmění osoby tak, jak vám to ukládá zákon, můžete si nastavit vlastní režim závětí. Navíc závěť sepsaná u notáře je velmi odolná vůči námitkám o neplatnost. Tím, že je sepsaná u notáře, často samotným notářem, téměř vylučuje to, aby ji někdo zpochybnil. Navíc se na ni nezapomene a vždy se najde.

U notáře si připlatíte, získáte však jistotu

Právě tyto výše zmíněné výhody má závěť, který je sepsaná u notáře. Nemůže být zapomenuta nebo nenalezena. Prakticky ani nemůže být shledána neplatnou. Můžete tedy počítat s tím, co v závěti stojí. Závěť si můžete sepsat i sami doma. Nepotřebujete nic jiného než tužku a papír. Nikdo o ní nemusí vědět a stejně je platná. Další osobu nepotřebujete, jelikož jde o jednostranné právní jednání. Odpadají však výhody toho, že vám ji notář zhodnotí, řekne, zda neobsahuje chybu a zaeviduje. Navíc, pokud o ní nebude nikdo vědět, nemusí se po vašem odchodu najít. Vše však něco stojí, a pokud budete chtít jistotu, kterou sepsání závěti u notáře obsahuje, budete muset zaplatit 1 800 Kč bez DPH.

Jaký je zákonný režim dědění?

Když zmiňujeme výhodu závěti, že se může odchýlit od zákonem stanoveného dědění, je dobré si říci, jak se vlastně dědí dle zákona. Tedy v případě, že není závěti nebo je taková závěť neplatná. Dědí se podle tříd.

  1. První třída: stejným dílem dědí děti a manžel. Nedědí-li potomek, připadá jeho díl jeho dětem.
  2. Druhé třídě: dědí se rovným dílem (avšak manžel musí mít minimálně polovinu), pokud nedědí potomci dle první třídy. Pak dědictví připadá manželovi, rodičům zůstavitele či dalším osobám ze společné domácnosti zůstavitele.
  3. Třetí třída: dědí stejným dílem zůstavitelovy sourozenci a osoby žijící ve společné domácnosti, pokud nedědí manžel ani žádný rodič.
  4. Čtvrtá třída: nedědí-li nikdo z předchozích tříd, dědí rovným dílem prarodiče zůstavitele.
  5. Pátá třída: nedědí-li nikdo z čtvrté třídy, dědí praprarodiče zůstavitele.
  6. Šestá třída: nedědí-li nikdo dle páté třídy, dědí stejným dílem děti sourozenců a děti prarodičů zůstavitelem. Nemůže-li dědit ani jedno dítě prarodičů, připadá pozůstalost jejich dětem.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.