Co je Big Mac index a jak jej využít při obchodování

01_bigmac

V ekonomickém zpravodajství nejrůznějších médií se čas od času objeví pojem „Big Mac index“ a ekonomové prostřednictvím jeho hodnoty komentují stav ekonomiky v té či oné zemi. Co však reálně vyjadřuje, kde se vzal a proč je tak populární? A co má společného s burgerem, který nabízí restaurace McDonald´s?

Hamburgerový index

Big Mac Index (někdy též hamburgerový index) je skutečně pojmenován po ikonickém burgeru, který se  do nabídky McDonald´s dostal v roce 1967 a od té doby tvoří vlajkovou loď jeho menu. Do ekonomických teorií se dostal v roce 1986, kdy jej definovala a použila v časopise The Economist redaktorka Pamela Woodallová.

Woodallová si všimla, že hamburger Big Mac je pro srovnání různých ekonomik velmi vhodným prostředkem, neboť jeho složení a výrobní postupy jsou po celém světě (v době vzniku indexu samozřejmě pouze v celém západním světě) unifikovány a jeho výsledná cena by proto měla být teoreticky po celém světě stejná (samozřejmě po přepočtu měnovým kurzem).

Big Mac index se počítá jako poměr ceny hamburgeru Big Mac v jedné zemi vůči ceně v druhé zemi v lokálních měnách. V základní podobě je lokální cena samozřejmě vztahována k ceně Big Macu v USA.

02_bigmac

Zdroj obrázku: Pixabay.com

K čemu je Big Mac index dobrý?

Význam Big Mac indexu spočívá v tom, že jeho hodnota napovídá, zda je daná lokální měna podhodnocená či nadhodnocená vůči dolaru (případně jiné měně, kterou použijeme ve výpočtu místo něj). Pro nás je nejzajímavější příklad české koruny. V současné době stojí Bic Mac 85 Kč, v USA potom 6,91 USD. Big Mac index pro Českou republiku tak vychází cca 12,3. Kurz koruny vůči dolaru je však 21,47. Z toho plyne, že koruna je vůči dolaru podhodnocena a z dlouhodobého hlediska lze očekávat její růst.

Z výše uvedeného plyne i použití indexu: může pomáhat obchodníkům na měnových trzích. Bylo by však samozřejmě hodně nemoudré spoléhat se pouze na Big Mac index. Stejně jako jiné pomocné indexy pro forexové obchodování, i Big Mac je pouze vodítkem, navíc s velkými omezeními.

Do ceny se samozřejmě promítá i cena pracovní síly v jednotlivých zemích, která např. v uvedeném příkladu pro ČR tlačí index níže, než by měl správně být (setkat se tak lze občas i s upraveným indexem přepočítaným na cenu pracovní síly). Do cen se navíc promítají i další faktory, které index nepostihuje.

Je také zřejmé, že stejně jako Big Mac index lze zavést index založený na cenách kteréhokoliv jiného globálního produkty. Existuje tak i např. iPhone index apod.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.