Daně

Rok 2021: Nižší daně, vyšší mzda, odložení EET

Rok 2021 je již skutečností, a proto je dobré si připomenout, co tento nový rok přináší. Je toho spousta. Od snížení daní z příjmu fyzických osob, přes zvýšení spotřební daně na cigarety až po zvýšení minimální mzdy, důchodů nebo odložení poslední fáze EET. Pojďme si všechny změny postupně představit.

Daňové změny

Na jednu stranu se některé daně sníží, jiné zase zvýší. Určitě vám udělá radost, že se snižují daně z příjmů fyzických osob. Jakmile tedy novela zákona rušící superhrubou mzdu a zvyšující slevu na poplatníka nabude účinnosti, zbyde vám každým měsícem více peněz k vaší výplatě. Dále se snižuje spotřební daň z nafty. Konkrétně se mění sazba u motorové nafty, a to o korunu na litr. Nafta by tak měla být asi o 90 haléřů na litr levnější než před snížením daně. Je však pravděpodobné, že toto snížení daní do cen se promítne až za nějaký čas. Naopak daně se zvyšují u cigaret, respektive u tabáku. Plánuje se zvyšování postupně v letech 2021 až 2023. Tento rok je spojen s růstem o 10 % a další dva roky vždy o 5 %. V roce 2021 by tak měla krabička cigaret podražit o asi osm korun. 

Zvýšení minimální mzdy a důchodů

Prvním lednem se také zvýšila minimální mzda. Pokud tedy pracujete za minimální mzdu, pak to poznáte v únoru, kdy dostanete lednovou výplatu. Minimální mzda narostla z 14 600 Kč za měsíc v roce 2020 na 15 200 Kč za měsíc v tomto roce. Stejně tak rostou důchody. Zákonná pravidelná valorizace důchodů má za následek, že si důchodci polepší v průměru o asi 830 Kč. Průměrný starobní důchod tedy bude v tomto roce činit 15 336 Kč.

Novinky pro podnikatele – paušální daň a EET

Velkou novinkou pro podnikatele je určitě nová paušální daň. Nemusíte tedy platit daň z příjmů podle vašich reálných příjmů a výdajů, ale stačí se přihlásit k možnosti platit předem stanovený jednotný paušál a s daní, jakožto i s odvody na pojištění máte vystaráno. Poprvé tak můžete danit příjmy za rok 2021. Výběr tohoto způsobu placení daní, který je dobrovolný, musíte jen ohlásit na finančním úřadě.  Paušální daň pro rok 2021 je 5 469 Kč za měsíc. V sobě obsahuje jak daň z příjmů, tak platby na zdravotní a sociální pojištění. paušální daň mohou využít OSVČ, neplátci DPH s ročním příjmem do 1 milionu korun. Podnikatele také asi potěší odložení poslední fáze EET. A to až do 31. 12. 2022.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *