Čína by měla za koronavirus zaplatit. Její kritika sílí

Koronavirus

Všichni víme, odkud se začal koronavirus šířit, a tak není divu, že právě tato východoasijská velmoc je první na ráně. Kritika se na ni snáší skutečně ze všech světových stran. Peking je obviněn hned z několika různých přečinů. Jen namátkou bychom mohli hovořit o utajení celé epidemie, velmi pomalých reakcí v počátečních fázích, či dokonce vytvoření samotného viru. Čína se pochopitelně obhajuje a snaží se vinu svalit na západní velmoci. Jak tedy na Čínu nahlížejí další země a co o ní píší v různých světových plátcích? Na to se podíváme právě v následujících řádcích.

Trump má samozřejmě jasno

Americký prezident chce jednoznačně zjistit, jestli virus pochází z laboratoře ve Wu-chanu. Obvinil Světovou zdravotnickou organizaci z toho, že je čínocentrická. Myslí si zřejmě, že přímo slouží Pekingu. I proto zamezil financování WHO ze strany USA. Ty dávaly do rozpočtu vysoké částky každým rokem. Jinak americký prezident také přímo varoval Čínu, že pokud je za vznik viru přímo odpovědná, musí také nést plnou zodpovědnost. Měla by tedy nést následky. Konkrétní logicky opět nebyl. Můžeme si jen domýšlet. Ona velká slova spojená s konspiracemi jsou pro tohoto prezidenta poměrně typická.

Nedůvěra Austrálie

Čína se směle řadí mezi nejdůležitější obchodní partnery Austrálie. Přesto mezi oběma obchodními partnery panuje napětí. Na vině je především mocenská politika Číny v oblasti Tichomoří. Austrálie také požaduje nezávislé vyšetření okolností vzniku koronaviru. Marise Payneová, australská ministryně zahraničí, řekla, že Čína by měla mít zájem na své účasti při vyšetřování. Vyšetřování by dle jejích slov neměla řešit WHO. Tato organizace do jisté míry ztratila u Austrálie důvěru, ač jí dle slov jejího ministra zdravotnictví Grega Hunta pomohl s tím, že doporučila zákaz občanů Čína na území Austrálie.KoronavirusKoronavirus: Zdroj obrázku Pixabay.com

Že by nevydařená kampaň propagandy?

Peking samozřejmě odmítá laboratorní původ koronaviru. Pokud se však mělo jednat o propagandistickou kampaň, moc se nepovedla, nebo spíše vůbec. Jinak hovoří o svých efektivních způsobech boje s pandemií a o tom, že západní jsou neefektivní. List The Washington Post se staví spíše proti samotné teorii o propagandě. Čínský velvyslanec ve Francii dokonce musel před tamního ministra s vysvětlení svých slov týkajících se čínské propagandy. Vždyť čínská ambasáda zveřejnila příspěvek o tom, že Francouzi nechali své seniory na holičkách.

Kompenzace v řádech miliard eur

Třeba takový think-tank Henry Jackson Society odhadl částku na 6,3 bilionu dolarů. Jinak je zajímavá i částka, již stanovil německý deník Bild. Ta činí 150 miliard eur. Počítá jen s únorovými a březnovými ztrátami v důsledku působení koronaviru. Čínská odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Deník prý ignoruje některá důležitá fakta. Podpořil také vyjádřením nacionalismus a předsudky. Má tak zároveň odvrátit pozornost od selhání ve vlastních řadách. A závěr? Těžko se nějakého konkrétního jen tak dočkáme…

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.