nájem

Odklad nájemného schválen. Jak na něj

Odklad nájemného, jako další opatření, které by mělo pomoci lidem ekonomicky postiženým kvůli nynější koronavirové krizi, schválila poslanecká sněmovna. Využít jej budou moci, jak nájemníci v bytech pro bydlení, tak ti, kteří si najímají prostory k podnikatelské činnosti. My se dnes podíváme na to, jak bude systém fungovat, a jak odklad nájemného uplatnit.

Co bude zákon znamenat?

Tento návrh zákona prošel schvalovacím procesem v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Nyní poputuje do horní komory – Senátu. Po jeho projednání a schválení, které se předpokládá, vyjde ve Sbírce zákonů jako nová součást právního řádu. Co pro vás tento zákon z dílny ministerstva pro místní rozvoj bude znamenat? Nájemník z bytu nesmí dostat výpověď, kvůli tomu, že se dostane do prodlení s placením nájemného kvůli epidemii koronaviru. Dluh, který mu takto nastane v období od 12. března do 31. července, může splatit až do konce roku 2020.

Nikoli odpuštění, ale odklad, který musíte nahlásit

Nejde však o nic automatického a určitě nejde o úlevu z placení nájemného. Jde o odklad plateb, který můžete využít či nemusíte. Pokud jej potřebujete a chcete využít, máte na něj nárok jen pokud vaše platební neschopnost pramení ze stavu kolem epidemie koronaviru. Dle slov ministryně Dostálové má tato varianta přijít až po selhání jiných možností, jako jsou vzájemná dohoda smluvních stran či využití jistoty (kauce).  Nemůžete jen tak přestat splácet. Musíte pronajímateli oznámit a doložit, že prodlení nastává v souvislosti s epidemií koronaviru a s ní spojenými opatřeními vlády.

Jak doložit důvody prodlení?

Tyto skutečnosti, které vedou k neschopnosti splácet nájemné, má dokazovat nájemník „bez zbytečného odkladu“ a s „určitostí odpovídající dostupným skutečnostem“. Půjde o potvrzení, které bude vydávat úřad práce, a jehož podobu ještě stanoví metodický postup. Ten bude opět z dílny ministerstva pro místní rozvoj.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *