Český průmysl má problém. Dochází mu kámen

kámen

Ani zásoby toho nejběžnějšího stavebního materiálu nejsou v žádném případě bezedné. Česku dochází kámen i kamenivo, které používá řada firem k výstavbě dálnic, rychlotratí nebo také jako k výstavbě nových domů, bytů apod.

Zajištění základní suroviny pro stavby

Jak se zdá, podle všeho začnou zásoby kamene docházet již za pouhých pět let. Nedostatek kameniva pak způsobí ztráty za několik miliard korun, bude také pravděpodobně pokulhávat výstavba nových rychlotratí, které jsou na kameni doslova závislé. Chybět bude přitom hlavně Správě železnic, silnic a dálnic.

S nedostatkem stavebního materiálu se budou muset umět poprat i další stavebníci a investoři, kteří se účastní nových projektů včetně výstavby jaderných reaktorů a továren. Těžební limity a k tomu vysoké ceny za dovoz těžkého materiálu se zdají být velkým problémem. Stavební kámen se tak brzy stane velmi vzácným a drahým zbožím.

kamenolom

Foto: Pixabay

Počet kamenolomů stagnuje

Česká geologická společnost uvádí, že je u nás nyní v provozu 216 kamenolomů a 155 pískoven. Za posledních 34 let se ale však žádný další nový kamenolom neotevřel. Spotřeba této vzácné stavební suroviny přitom stále roste, za posledních deset let vzrostla o téměř 37 procent. Pokud stát brzy neuvolní podmínky pro jeho těžbu, budou následky nedostatku této suroviny obrovské.

Aby se mohlo stavět, je potřeba kvalitní kámen

Například na dvojkolejnou rychlostní trať je potřeba nejen kámen, ale současně i velmi kvalitní kamenivo, které je odolné hlavně proti mrazu, nasákavosti, otěru a dalším vlivům. Na jediný kilometr se spotřebuje více než 20 000 tun kameniva. Tato spotřeba je skutečně nemalá.

Právě vysokorychlostní megaprojekt Správy železnic v ceně až několik stovek miliard korun se díky tomu může prodražit. Pokud bude nedostatek těchto stavebních surovin skutečně velký, může se jeho cena vyšplhat díky tomu ještě mnohem více.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/dalnice-rychlotrate-i-nove-byty-v-ohrozeni-cesku-dochazi-kamen-musi-uvolnit-ruce-tezarum-1410408

https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/kamenivo-lom-d35-obce-zarubka-zeleznice-rubanina.A230515_142641_pardubice-zpravy_skn

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.