Německo zahajuje podzimní očkovací kampaň proti koronaviru zaměřenou na rizikové skupiny

covid-19

Německo se rozhodlo nečekat na podzimní bouři respiračních onemocnění a začalo svou vlastní očkovací kampaň proti koronaviru. Nová posilovací vakcínu je určena pouze pro starší osoby a ty s vysokým rizikem onemocnění. 

Německo prioritizuje ochranu rizikových skupin

Německý Institut Roberta Kocha zahájil svou podzimní očkovací kampaň s cílem zabránit šíření respiračních infekcí, včetně už všem známého koronaviru. Klíčovým bodem této kampaně je podávání posilovací vakcíny COVID-19, která je určena pouze pro starší osoby a ty s vysokým rizikem vážného onemocnění.

Poradní panel nezávislých odborníků na očkování v zemi, známý jako STIKO, potvrdil své doporučení, že tato posilovací vakcína by měla být podávána pouze určitým rizikovým skupinám. Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach, který sám nedávno oslavil 60. narozeniny, podpořil tuto iniciativu tím, že se už nechal očkovat touto novou vakcínou.

Lauterbach uvedl: „Lidé od 60 let a rizikové skupiny by se měli nechat očkovat; tím lépe, i když k tomu může jít na očkování proti chřipce.“

Společně s Evropou

Toto rozhodnutí Německa se významně shoduje s přístupem dalších evropských zemí, včetně Francie, Itálie a Velké Británie. Británie zvolila prioritní očkování pro osoby starší 75 let, obyvatele domovů pro seniory a ty s oslabeným imunitním systémem.

Tento přístup stojí v kontrastu s mnohem širším přístupem ve Spojených státech. Tam americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí povolilo široké použití nových vakcín COVID-19, které jsou určeny pro věkovou skupinu od šesti měsíců.

Evropská Unie 

Regulační orgány Evropské unie nedávno schválily vylepšenou vakcínu proti koronaviru od společnosti Pfizer. Vakcína je cílena na variantu XBB.1.5 Omicron. Rovněž je na cestě schválení nová vakcína od společnosti Moderna.

Česko

Srovnáme-li německý přístup k očkování s tím v České republice, výrazně se liší. V Česku Ministerstvo zdravotnictví obecně doporučuje očkování proti COVID-19 pro všechny občany. Nicméně existují specifické skupiny, které by měly podstoupit očkování prioritně.

Podle slov ministra zdravotnictví Váleka by měli očkování především zvážit lidé starší 50 let, osoby s oslabeným imunitním systémem nebo trpící závažným onemocněním, které zvyšuje riziko těžšího průběhu COVID-19, a těhotné ženy.

Ministr Válek zdůrazňuje: „Všem, kteří jsou rizikoví, doporučujeme, aby se nechali očkovat jak proti covidu, tak proti chřipce. Především se jedná o seniory, já se rozhodně očkovat nechám.“ 

Zdroje info: https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/germany-kicks-off-autumn-covid-vaccine-campaign-targeting-high-risk-groups-2023-09-18/, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-cesko-v-ockovani-zaostava-chripka-i-covid-ale-opet-uderi-236692

Náhledové foto: Pixabay