Češko drží stříbrnou pozici v nechtěném žebříčku

hypo

Pokud jde o sport nebo pozitivní události, tak stříbrná pozice je považována za úspěch. V případě, že se jedná o nechtěný žebříček, nastává problém. To, že je bydlení v naší zemi méně dostupnější, toho jsme si všimli sami za poslední roky. Ale že patříme k nejhůře dostupným zemím v rámci Evropy, co se týče pořízení vlastní nemovitosti, tak to by málokdo čekal. Na základě informací poradenské společnosti Deloitte patří Praha ke třem nejdražším metropolím v Evropě, hned po Amsterdamu a Bratislavě. Na nemovitost v hlavním městě potřebujete v průměru 14,3 hrubého ročního platu. V průměru na pořízení nemovitosti se 70 metry čtverečních potřebujete 13 hrubých ročních platů.

Naši slovenští sousedé jsou na tom hůře

Podle nejnovějších dat je nejhorší situace na Slovensku, kde je potřeba v průměru 14,1 hrubého ročního platu. Slovensko vystřídalo právě Českou republiku, která držela tuto nelichotivou příčku minulý rok. Zdražovalo se ale napříč celou Evropou, celkově ve 22 zemí. U nás se zvýšila za metr čtvereční cena z 80 000 korun na 90 000 korun.

Počet uzavřených hypoték klesá

Postupné zdražování hypoték, celkové ceny nemovitostí a inflace drtí trh s hypotékou. Rok 2021 byl historicky nejúspěšnější, co se týče objemu sjednaného hypoték. Celkový objem sjednaných hypoték byl 541 miliard korun, což je neuvěřitelný počin. Za celý rok 2021 tak banky poskytly domácnostem 178 tisíc hypoték. O rok později, tedy v loňském roce 2022, byl celkový objem hypoték těsně pod 200tisícovou hranicí, což značí klesající trend. Lidé po pandemii zažili další šok v podobě inflace, zdražení energií a nárůst cen potravin. Od 1. července 2023 ČNB z tohoto důvodu zrušila DSTI, aby mohla vyjít vstříc žadatelům.

Největší dostupnost vlastního bydlení mají obyvatelé Belgie a Norsko, těsně za nimi je Dánsko a Slovinsko. Ke koupi potřebují méně než pět hrubých ročních platů. Nejdražší novostavby mají v Izraeli, kde za metr čtvereční zaplatíte až 137 000 korun. Nejlevněji nakoupíte v Bosně a Hercegovině, metr čtvereční zde vyjde na 30 000 korun. V porovnání s těmito protipóly se nacházíme zhruba v té dražší variantě.

Zvyšuje se také cena nájmu

Z důvodu neschopnosti dosáhnout vlastního bydlení, se začala zvyšovat poptávka po nájmu. Se zvyšující poptávkou se začala zvyšovat také samotná cena nájmu. Na to reagují také investoři a developeři. Za vidinou zbohatnutí proto dávají přednost výstavbám nájemních projektů. Co se týče Evropy, patříme v tomto případě do zlatého středu. Například Praha mezi metropolemi se řadí na 23. místě z tázaných 66 měst. Průměrný nájem zde vychází 345 korun za metr čtvereční.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-cesko-je-druhou-nejmene-dostupnou-zemi-v-evrope-pro-koupi-vlastniho-bydleni-40441261https://www.kurzy.cz/zpravy/688311-hypotecni-a-realitni-trh-v-roce-2022-prosel-zasadnimi-zmenami/https://cbaonline.cz/cba-hypomonitor-prosinec-2021#:~:text=Za%20cel%C3%BD%20rok%202021%20poskytly,hypote%C4%8Dn%C3%AD%20%C3%BAv%C4%9Bry%20na%20dom%C3%A1c%C3%ADm%20trhu.

Náhledové foto: Pixabay