Přechod na elektromobily bude mnohem obtížnější, než se dnes zdá

02_elektromobil

Přechod na elektromobily se zdá být nevyhnutelným krokem k udržitelnější budoucnosti. Registrace elektrických vozidel nám však prozrazují, že cesta k ní bude komplikovanější, než bychom si mohli myslet. Od infrastruktury přes výkonnost až po méně zřetelné problémy, jež se s nárůstem elektromobilů objevují.

Elektromobily na vzestupu

Zákaz výroby nových automobilů se spalovacími motory na fosilní paliva, který má začít platit od roku 2035, nám jasně naznačuje směr, kterým se automobilový průmysl ubírá. Zatímco podíl elektromobilů na trhu byl v minulosti marginální, nyní si získávají větší pozornost. Ačkoliv východní trhy zaostávají za západními, trend je jasný.

„V roce 2021 tvořily elektromobily pouze 0,2 % z celkového počtu kontrolovaných vozidel. Avšak v roce 2023 tento podíl stoupl na 0,6 %,“ potvrzuje Matas Buzelis z carVertical. Trend ukazuje vzrůstající zájem řidičů o elektromobily.

Foto: Se svolením Matase Buzelise

Výhody

Nárůst zájmu o elektromobily je zčásti spojen s lákadlem na nižší provozní náklady a ekologický provoz. „Přestože hodnota elektromobilů na druhotném trhu nepůsobí tak atraktivně, výhody v podobě snížené údržby a menší náchylnosti k poruchám jsou zřejmé,“ zdůrazňuje Buzelis.

Ačkoliv baterie elektromobilů nejsou lehké, samotný provoz je mnohem pohodlnější. Zapomeňte na častou výměnu kapalin a filtrů; elektromobily přinášejí jednodušší údržbu.

Infrastruktura jako hlavní překážka

Ale i když mnozí mohou financovat samotný nákup elektromobilu, infrastruktura vytváří nečekané komplikace. „Nabíjení na veřejných stanicích může být časově náročné a komplikované,“ vysvětluje Buzelis. Na rozdíl od běžného tankování vyžaduje nabíjení specifické aplikace a více času. Někteří majitelé elektromobilů mohou mít problémy s nedostupností vlastní nabíječky doma nebo v práci, což komplikuje jejich každodenní život.

Elektromobily se osvědčují v městském provozu, ale na dálnicích a rychlostních silnicích narazí na své limity. „Rychlost a aerodynamický odpor jdou ruku v ruce, což může omezit dojezd a cestovní rychlost,“ upozorňuje Buzelis. Zážitek z jízdy v elektromobilu se tak může lišit v závislosti na prostředí, což je faktor, který řidiči musí brát v úvahu.

Skryté problémy

Kromě dobře známých výzev přináší elektromobily také problémy, které mnozí přehlížejí. „Těžké baterie mohou způsobit problémy s některými parkovišti a mosty,“ poukazuje Buzelis. Stávající infrastruktura může potřebovat úpravy, aby byla schopna unést větší váhu elektromobilů.

Bezpečnost je dalším důležitým aspektem. „Při požáru elektromobilu je hašení složité kvůli energii, kterou baterie uchovávají,“ uzavírá Buzelis. V případě požáru v podzemním parkovišti může situace být ještě závažnější. A co se stane po 20 letech? Jakou hodnotu budou mít starší elektromobily s vyčerpanou baterií?

Zdroje info: Matas Buzelis, https://www.carvertical.com/

Náhledové foto: Pixabay