Češi milují houbaření. Ministerstvo zemědělství upozorňuje na možnou problematiku

houby

Vyrážíte na houby? Podařilo se vám nasbírat slušné množství? Řešíte, co s tím a napadlo vás, že byste toho mohli využít a zpeněžit? Je to možné? A na co si dát pozor, pokud vyrazíte na houby k sousedům neboli jiné evropské země?

Houbaření se v Česku těší značné oblibě. Už jen samotná statistika hovoří za vše. Ministerstvo zemědělství zveřejnilo, že jen za loňský rok Češi nasbírali 24,99 tun hub za celkem 5,2 miliardy korun. Jedná se o doposud nejvyšší číslo od roku 2016, kdy se data začala zpracovávat.

Varování ministerstva před nelegálním prodejem

Ministerstvo zemědělství apeluje na houbaře, aby měli na paměti, že nasbírané houby slouží jen pro vlastní potřebu, nikoli však pro prodej dalším osobám. Ne všichni si totiž nasbírané houby nechávají pro sebe či je rozdávají svým blízkým. Někteří si takto nelegálně přivydělávají. Stejně tak je nelegální prodej veškerých nasbíraných lesních plodů. Sbírat houby pro vlastní potřebu můžete v soukromém i státním lese.

Podmínky pro legální prodej hub

Prodej hub je povolen výhradně těm, kteří je mají z vlastních zdrojů, tj. z vlastního lesa, farmy apod. Pro prodej dříve stačilo mít jen živnostenské oprávnění. To se změnilo a je nutné splnit i odborné mykologické zkoušky a absolvovat lékařské vyšetření, které se zaměřuje zejména na zrak.

Sběr hub u evropských sousedů

V Rakousku platí pro sbírání hub časové omezení, které je v létě od 7 do 19 hodin, od října je tento časový interval zkrácen o 2 hodiny. Zdejší vláda tak usiluje o omezení rušení divoké zvěře v lese. Oproti tomu v Německu se podmínky pro sběr hub liší podle jednotlivých území. Například v Sasku hrozí pokuta až 50 tisíc eur při sběru v chráněné oblasti. Nejpřísnější podmínky má Nizozemsko, které je jedinou zemí EU, kde je zakázán sběr hub v jakémkoli množství. Jinak hrozí pokuty či měsíc vězení.

V Itálii se různí pravidla v daných regionech. Jižní Tyrolsko má zavedenou povinnost poplatku ve výši 8 EUR v každé obci, ve které se rozhodnete sbírat houby. A to je ještě povoleno jen v sudé dny a v čase od 7 do 19 hodin. Každý může nasbírat maximálně 1 kg hub na osobu starší 14 let. Bulharsko je benevolentnější a umožňuje sběr hub pro vlastní potřebu mimo chráněné oblasti. V Maďarsku je zákaz sběru hub ve veřejných a národních parcích, přírodních rezervacích a jiných chráněných oblastech.

Zdroj: https://www.finance.cz/547875-prodavat-nasbirane-houby-z-ciziho-lesa-je-zakazane-varuje-ministerstvo-zemedelstvi/

https://udalostiextra.cz/domaci-zpravy/upozorneni-pro-houbare-v-nekterych-statech-eu-hrozi-dokonce-za-sber-hub-vezeni/42301/

Náhledové foto: Pixabay