Havlíčkova kritika: Poplatky za OZE přenese vláda na firmy a domácnosti

Solární tunel. Přesně takto jsou označovány poplatky za OZE. Právě ony by měly být znovu převedeny na domácnosti a firmy. Nyní tento krok kritizuje bývalý dvojministr vlády Andreje Babiše Karel Havlíček. Označuje je jako solární tunel za 600 miliard z roku 2010. Zmínil, že se jedná o úspory na dotačním byznysu v praxi. Co je tedy poplatek za OZE a jde skutečně o tunel, jak se o něm zmínil Karel Havlíček?

Absurdní poplatek se vším všudy

Poplatek za OZE je nepochybně absurdní záležitostí. Platil se od roku 2014. Každý majitel, a to i nejmenší fotovoltaické elektrárny, hradil podporu ve výši 495 Kč/MWh za elektřinu, kterou si dám vyrobila s potřeboval v rodinném domku, potažmo v areálu firmy. Ke zrušení tohoto naprosto absurdního poplatku došlo v roce 2022 a nyní majitelé fotovoltaických elektráren neplatí nic. Už tehdy se ministr Síkela chlubil, že na pomoc se zrušení poplatku OZE stát vydal 23 miliard korun.

Síkela uvažuje o opětovném zavedení poplatku OZE

Nyní ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) hodlá prosazovat zrušení odpuštění poplatků OZE. Stát by se tak mohlo již na počátku příštího roku. Ona změna by byla součástí dalších fiskálních opatření. Těmi chce vláda snížit růst zadlužení veřejných financí. Pokud ale budou znovu zavedeny takovéto absurdní poplatky, zrovna dvakrát ideální krok to nepochybně nebude.

Proč se nezrušily poplatky OZE již dříve?

Také otázka. Vždyť minulá vláda měla dostatek času na to, aby se tento poplatek zrušil. Proč se o to Havlíček nezasloužil? Těžko říct. Takové míchání biosložky do paliv se ale prosadilo. Proč tomu asi tak bylo? Můžete hádat, klidně dvakrát. Řepka vám nejspíše ráda odpoví.

Zdroje info: Autor, Twitter, https://www.businessinfo.cz/clanky/usporny-tarif-i-odpusteni-poplatku-vlada-schvalila-pomoc-firmam-i-domacnostem/, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-ministerstvo-hleda-jak-zaplati-solarnim-baronum-zatim-marne-234323

Náhledové foto: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.