Cena hypoték klesla! Udrží se obávaný úvěr pod 3 % dostatečně dlouho?

Hypotéka

Úroky hypoték klesají. Na jak dlouho?

Chcete výhodnou hypotéku? Je ten pravý čas, jelikož úroky u hypoték zajímavě klesají. Na jaké sazby je možné dosáhnout? A jak dlouho vydrží?

Po delší době konečně klesly obávané ceny hypoték dolů. Banky využívají této možnosti, aby levnějším produktem nalákaly novou klientelu. Není to ale jediný způsob – řada bank k tomu přidává i další bonusy. Jak dlouho tento příjemný trend vydrží?

Ceny jdou dolů

Konečně dorazilo jaro i na bankovní trh s hypotékami. Tyto půjčky, které jsou pro řada lidí zcela zásadní, se dlouho držely ve vysokých cenových relacích. Projevilo se to ale i na tom, že si úvěr vyřídilo mnohem menší počet lidí, než se očekávalo. Banky se tedy rozhodly úrokové sazby snížit a nalákat tak nové klienty.

Tento trend začal na konci února u České spořitelny a ostatní banky se k ní postupně přidávají. Levnější hypoteční úvěr můžete dostat například u:

Šéf Hypoteční banky, Jiří Feix, řekl: „Teď se úroky hypoték korigují. Nabídkové sazby jsou už nižší než na přelomu roku a znovu začínají dvojkou. Klient může už dostat úrok i 2,7 či 2,8 procenta.“

Kdo hledá, najde

Žádná banka není stejná, a i když se úvěry na bydlení zlevňují ploště, stále se vyplatí věnovat čas průzkumu trhnu. Nejlépe vám s tím pomůže hypoteční kalkulačka. Určitě ji využijete, i Josef Rajdl (hlavní analytik Fincetra) totiž upozorňuje, že: „S březnovým poklesem průměrné úrokové sazby Fincentrum Hypoindex souvisí také výrazné zvětšení rozdílu mezi sazbami jednotlivých bank. Zatímco některé banky pokračovaly ve zvyšování sazeb, jiné se rozhodly pro opak.“

Hypoteční kalkulačky fungují jednoduše – nabídnou vám přehled nabízených úvěrových možností. Pokud si nejste jistí, vždy můžete raději využít služeb důvěryhodného bankovního poradce.

Jak to jde na hypotečním trhu

Jako víceméně se všemi financemi, i tady hodně záleží na České národní bance. Ta přišla v březnu s novinkou – a tou je nový výklad zákona o hypotékách. Čeho se to týkalo? Předčasného splacení hypotéky. Česká národní banka říká, že klient může hypotéku splatit kdykoliv – a to s velice malými náklady.

Tento výklad má ale i možný negativní dopad. Mimo jiné může zapříčinit to, že hypotéka bude dražší a hůře přístupná klientům. Člen bankovní rady České národní banky dokonce prohlásit, že v průběhu roku 2019 je možné, že dojde k navýšení hypotečních sazeb – a to až třikrát.

Zajímá vás, co za další faktory může ovlivnit výši úrokové sazby téhle půjčky? Může to být i typ a účel úvěru, poměr mezi požadovaným úvěrem a cenou nemovitosti, vybraný typ sazby, doba fixace, doba splatnosti a samozřejmě serióznost klienta.

Taky nezapomeňte na další výdaje, které se s hypotékou pojí ruku v ruce. Patří mezi ně poplatek za znalecký posudek, poplatek za potřebné bankovní služby, případně cena pojištění (třeba proti neschopnosti splácet).

Vypadá to, že je ten správný čas pro hypotéku. Přemýšlíte o ní, nebo raději zůstáváte v nájmu?

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.