Máme se bát? Britští vědci pracují na vývoji vakcíny proti tajemné „Chorobě X“

Koronavirus

Ve velmi zabezpečené laboratoři Porton Down se více než 200 vědců spojilo dohromady, aby vytvořili vakcínum která bude schopná čelit další potenciální pandemii. Ta by měla být způsobena málo známým patogenem, nazývaným „Choroba X“. Tato nejistota ohledně původce pandemie vedla k označení této hrozby jako „Choroba X“. Tým vědců pracuje se seznamem živočišných virů, které mají potenciál nás infikovat a rychle se rozšířit po celém světě.

Příprava na neznámé

Profesorka Dame Jenny Harries, šéfka Britské agentury pro zdravotní bezpečnost (UKHSA), sdělila Sky News: „Naším cílem je předcházet možné pandemii nové Choroby X tím, že provedeme co nejvíce předběžné práce.“

Harries také zdůraznila, že v případě, že by pandemii zastavit nedokázali, už začali pracovat na vývoji vakcín a léčebných metod, které by proti ní mohly fungovat.

Moderní zázemí pro vývoj

Porton Down se specializuje na vývoj vakcín. Původně zaměřený na boj s COVID-19 a testování účinnosti vakcín proti novým variantám, nyní rozšiřuje svůj záběr. Práce v laboratoři Porton Down probíhá pod vedením týmu, který čítá více než 200 vědců. Vědci monitorují vysokorizikové patogeny, jako je ptačí chřipka, opicí neštovice a hantavirus šířený hlodavci.

V současnosti je považována za nejpravděpodobnější pandemickou hrozbu právě ptačí chřipka.Rostoucí výskyt agresivnějšího kmene viru H5N1 způsobil během letošního léta masové úhyny mořských ptáků kolem Spojeného království. Existují také důkazy o omezeném šíření u některých savců. Navzdory tomu UKHSA začala monitorovat osoby v blízkém kontaktu s ptáky, aby zjistila, zda se infekce může šířit bez příznaků.

Organizace aktivně přispívá vývojem vakcíny. Nyní je schopná během 100 dnů identifikovat nový patogen s potenciálem pandemie.

„V minultosti by to nebylo možné, spíše neslýchané. Normálně by to trvalo zhruba pět až deset let. U koronaviru to byl asi jeden rok. Takže pro nás je to opravdu vysoká ambice. Alebohužel to tak rychle nefuguje u každého viru,“ dodala profesorka Harries.

Zdroje info: https://tvpworld.com/71870294/british-scientists-developing-vaccines-against-disease-x,https://news.sky.com/story/uk-scientists-begin-work-on-defending-against-new-pandemic-caused-by-disease-x-12934956

Náhledové foto: Pixabay