Pražské letiště čeká stamilionová investice do dobíječek

letiště

Emise skleníkových plynů pocházející z dopravy tvoří podstatnou část celkových emisí a míří proto na ně snaha vlád i Evropské unie o omezení. Nové nařízení Evropského parlamentu mluví proto o nutnosti zajištění dobíjecích stanic pro elektromobily v podobě husté sítě. Netýká se to však jen elektromobilů, ale z nařízení plyne i povinnost velkých letišť zajistit elektrickou energii letadlům stojících na zemi. Této povinnosti se nevyhne ani pražské letiště.

Letiště a elektrická energie pro letadla 

Ve chvíli, kdy letadlo stojí na letištní ploše, potřebuje do dávky elektrické energie k tomu, aby mohly fungovat jeho palubní přístroje, klimatizace a některé další funkce. Letiště jim je poskytuje v zásadě dvěma způsoby. Tím prvním je připojení skrze nástupní most, tím druhým potom tzv GPU. Jedná se v podstatě o generátor spalující fosilní paliva. Od roku 2029 by však všechna parkovací místa pro letadla měla být vybavena možností dobíjení bez spalování fosilních paliv. Pro letiště to znamená nutnost určitých investic.

letiště

Foto: Pixabay

Jak se s povinností vypořádá pražské letiště?

Podle mluvčí letiště Václava Havla, Kláry Divíškové, letiště již nyní dokáže zajistit přívod elektrické energie k letadlu skrze všechny nástupní mosty, řešit tak bude muset přívod elektřiny ke vzdálenějším stojánkám. U těch se dnes používají naftové GPU. Již dokonce letošního roku by však měly být nahrazeny mobilními bateriovými zdroji. Pražské letiště jich nakoupí celkem třicet za cenu pohybující se v nižších stovkách milionů korun.

Ze strany pražského letiště tak budou požadavky naplněny již dlouho předtím než budou oficiálně vyžadovány. Kromě pozitivního vlivu na životní prostředí povede odstranění naftových generátorů i ke snížení hlučnosti a tím i k vytvoření bezpečnějšího pracovního prostředí pro zaměstnance pohybujícího se na ploše letiště.

Se zavedením čistě elektrického dobíjení počítají i další česká letiště, ačkoliv po nich není vyžadováno, neboť platí pouze pro letiště s počtem pohybů letadel vyšším než deset tisíc za rok.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/ruzyne-utrati-stamiliony-letiste-museji-stavet-dobijecky-do-letadel-pujde-zelena-elektrina-1399715

https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/dobijecek-musi-drasticky-pribyt-narizuje-brusel-nevyplati-se-kontruji-energetici-1399566

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.