Blíží se konec internetu v jeho dnešní podobě

01_internet

Od svých počátků do dnešních dnů se internet dokázal rozšířil prakticky do všech koutů planety. Tento proces bude i nadále pokračovat a lze říci, že zanedlouho již opravdu nebude na Zemi (a v jejím blízkém okolí – internet využívají i obyvatelé Mezinárodní vesmírné stanice) místo, kde by připojení k internetu chybělo. Objevují se však náznaky toho, že se tato „celosvětová pavučina“ stane mnohem méně celosvětovou. Bude internet vypadat i za několik let stejně jako dnes?

Regulace na všech frontách

S omezením přístupu k internetu v jeho plném obsahu se setkal každý, kdo vyrazil na dovolenou do Turecka, pobýval v Číně nebo v Rusku a dalších zemích inklinujících k autoritářskému způsobu vládnutí. Rusko dokonce naznačilo možnost úplného odstřižení země od internetu, de-facto po vzoru Severní Koreje. Pokud by ale zůstalo u tohoto, o budoucnosti internetu by asi nikdo příliš nepochyboval a nezabýval se možností, že se z pohledu člověka žijícího v západním civilizačním prostoru jakkoliv změní základní parametry jeho fungování. U toho však nezůstává.

02_internet

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ve Spojených státech se na hraně zákazu pohybují aplikace TikTok a WeChat, v tomto případě kvůli obavám ze špionáže. Evropa, Austrálie a do jisté míry také i samotné Spojené státy zase hledají možnosti, jak omezit moc čím dál tím silnějších technologických gigantů jako je Facebook či Google. Indie je zase ve sporu s Twitterem.

Co bude dál?

Příznivci ideje svobodného virtuálního prostoru bez hranic mají bohužel jen málo důvodů k optimismu. Vzrůstající míra nacionalismu, obchodní války a obavy (nutno podotknout, že oprávněné) z přílišné dominance firem označovaných jako „BigTech“ pravděpodobně promění internet na skupinu „malých internetů“. Ty budou sice propojené, ale překračování hranic mezi nimi bude ve skutečnosti poměrně obtížné.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.