Alternativy k penzijnímu spoření

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Každý člověk bez výjimky by měl myslet na budoucnost a už v útlém mládí ukládat peníze stranou, které v důchodovém věku jak když najde. Nelze se přitom spoléhat na dokonalou péči státu, byť trendem posledních let je důchody zvyšovat. Penzijní spoření i nadále patří mezi nejoblíbenější finanční produkty na českém trhu. Obvykle však nenabízí příliš vysoké výnosy. Vyplatí se proto penzijní spoření vůbec zakládat, nebo dnes existuje kvalitní alternativa? Do této problematiky vás rádi uvedeme.

Penzijním společnostem se u nás dlouhodobě daří, jenže…

Čeští občané v drtivé většině neberou otázku stáří na lehkou váhu a proto si pravidelně odkládají nepotřebné peníze na penzijní spoření. V roce 2018 bylo k penzijnímu připojištění přihlášeno na 4,4 milionu tuzemských obyvatel. Z tohoto celkového počtu pak 3,47 milionu lidí hlásilo ke staré verzi (penzijnímu spoření), dalších 966 tisíc klientů pak spolupracovalo v rámci doplňkového penzijního spoření. Penzijní společnosti dohromady spravovaly 447 miliard korun, což je pro nás nepředstavitelné číslo.

Na druhou stranu je zájem veřejnosti poněkud překvapivý, jelikož penzijní připojištění zvládne jen s odřenýma ušima porazit inflaci. Ani doplňkové penzijní připojištění si nevede o mnoho lépe.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Podílové fondy operují s vyššími výnosy

K charakteru penzijního spoření se zřejmě nejvíce přibližují podílové fondy. Jejich nabídka na trhu je totiž výrazně širší a výnosy mnohem zajímavější, byť nemají závazný charakter a liší se podle aktuálního stavu ekonomiky. Vy jako potenciální klient můžete vybírat z několika různých aktiv a regionů, dokonce i od zahraničních správců. Na druhou stranu však za takto širokou paletu možností platíte vyššími náklady. Ve výsledku tedy platí, že nejlepší variantou je snoubení podílových fondů a penzijního připojištění.

Dále je pak možné také investování do drahých kovů, nemovitostí, umění či starožitností. Všechno má ovšem svá pro a proti, takže se nejprve poraďte s odborníkem a teprve pak podnikněte příslušné kroky.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.