Za kolik můžete pořídit zvířecí pas

pes

V rámci EU lze s vašimi domácími mazlíčky cestovat mnohem snadněji než kdy dřív. Pokud i vy plánujete vzít vašeho zvířecího kamaráda na dovolenou, možná vás bude zajímat, kolik to bude stát.

Co vše zvíře k cestování potřebuje?

V názvu článku je zmíněna cena za zvířecí pas. To však není jediný náklad, který budete se zvířecím cestováním mít. Pojďme se na ně tedy podívat postupně.

Při cestování po EU je tedy první nezbytnou věcí zvířecí pas neboli Evropský pas zvířete v zájmovém chovu. Ten obsahuje podrobné údaje o zvířeti, stejně jako jeho veterinární záznamy, kontaktní údaje vás i veterináře a v neposlední řadě kód mikročipů. Mikročip pod kůží je totiž druhou nezbytnou podmínku zvířecího cestování.

K tomu si připočítejte povinnost mít očkování proti vzteklině, přičemž zvíře nesmí cestovat dříve než 21 dní po provedeném očkování. Některé země EU potom mají ještě své vlastní specifické podmínky. Typicky mezi ně patří odčervení, které je pro zvířata povinné na cestách do Irska či na Maltu. Z uvedených pravidel existuje jedna jediná výjimka spočívající v tom, že zvířata označená před rokem 2011 tetováním, ho mohou použít místo mikročipu. Takových zvířat však již mnoho nebude.

Kolik to všechno stojí? 

Pokud byste byli v situaci, že vaše zvíře nesplňuje ani jeden z uvedených požadavků, bude to samozřejmě nutné napravit. Začněme u čipování. Za samotný čip zaplatíte řádově vyšší stokoruny s tím, že konkrétní suma bude záviset na konkrétním veterináři. Podobná částka se pojí i s očkováním a v neposlední řadě je třeba připočítat nějakých 400 až 800 korun za vystavení pasu, který však platí doživotně.

Pokud hodláte cestovat se zvířetem autem, můžete vyrazit, přesto i v tomto případě je třeba posoudit i možnost cestovního pojištění. Řada pojišťoven jej nabízí i pro zvířata a rozhodně se vyplatí. Ošetření u veterináře v zahraničí může vyjít na jednotky či desítky tisíc korun. Pojištění za nějakých sto korun proto lze jen doporučit.

V případě, že budete chtít se svým mazlíčkem letět, náklady se vám navýší. V první řadě si ale musíte vybrat leteckou společnost, která přepravu zvířat vůbec umožňuje. U nás je to třeba společnost Smartwings. Pokud má zvíře méně než 8 kg, můžete si jej vzít přímo do kabiny za cenu 100 eur. Těžší zvíře může letět jenom v zavazadlovém prostoru a bude vás to stát 200 eur. Nutností je také pořízení pevné schrány v dostatečně velké na to, aby se v ní zvíře otočilo. Nutná je také její neprodyšná podlaha.

Zdroje informací: https://www.mesec.cz/clanky/cestovani-se-zviraty-co-je-potreba-kde-a-za-kolik-sehnat-pojisteni/

https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/pets-and-other-animals/index_cs.htm

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.