Meta zaplatí miliardy za mlčenlivost: Zuckerberg se vyhne výpovědi u soudu
Skandál s únikem dat z Facebooku míří ke konci. Meta se dohodla s akcionáři na mimosoudním vyrovnání, které může dosáhnout až osmi miliard dolarů. Vyhnula se tak nepříjemnému soudnímu líčení a veřejnému výslechu Marka Zuckerberga i dalších osobností. Co dohoda znamená a proč se tolik mluvilo o pěti miliardové pokutě od FTC?
8 miliard za ticho
Meta uzavřela mimosoudní dohodu s vlastními akcionáři, kteří ji zažalovali kvůli opakovanému porušování ochrany osobních údajů uživatelů. Podle obžaloby se vedení firmy včetně Marka Zuckerberga dopustilo závažných pochybení, která vedla až ke skandálu Cambridge Analytica. Z Facebooku tehdy unikla data milionů lidí a byla zneužita pro politické účely.
Žalující strana požadovala odškodné ve výši 8 miliard dolarů. Přesná částka vyrovnání nebyla zveřejněna. Oznámení přišlo těsně předtím, než měl soud v Delaware pokračovat druhým dnem jednání.
Zuckerberg, Thiel, Sandberg – všichni bez výpovědi
Dohoda znamená jediné: nikdo z hlavních aktérů nemusí před soudem vypovídat. Ani šéf Meta Mark Zuckerberg, ani bývalá provozní ředitelka Sheryl Sandberg. Vyhnul se tomu také spoluzakladatel Netflixu Reed Hastings a technologický investor Peter Thiel.
Soudkyně Kathaleen McCormicková, která byla připravena celý případ vést až do příštího týdne, slyšení zrušila. Ta samá soudkyně loni potrápila Elona Muska, když mu zatrhla platový balík ve výši 56 miliard dolarů. Tesla se následně stáhla z Delaware.
Žaloba investorů sahá do roku 2018. Tehdy se provalilo, že firma Cambridge Analytica měla přístup k datům desítek milionů uživatelů Facebooku. Tyto informace byly použity v kampani Donalda Trumpa. Federální obchodní komise (FTC) udělila Facebooku rekordní pokutu 5 miliard dolarů.
Bývalý člen představenstva Meta Jeffrey Zients přiznal, že výše pokuty byla obří. Zároveň ale řekl, že jejím hlavním cílem bylo ochránit Zuckerberga před osobní odpovědností.
Meta tvrdí, že se poučila
Společnost Meta nebyla přímou stranou sporu. Přesto od roku 2019 investovala miliardy do posílení ochrany soukromí a tvrdí, že dnes funguje zcela jinak.
Jenže kritici mají jasno. „Už se nikdy nedozvíme, jak Facebook přesně rozhodoval o sporných postupech,“ říká Ann Lipton z University of Colorado. Takové procesy mají veřejnou hodnotu. Tahle dohoda tu šanci pohřbila.
Zdroje info: https://www.reuters.com/sustainability/boards-policy-regulation/meta-investors-zuckerberg-reach-settlement-end-8-billion-trial-over-facebook-2025-07-17/, https://www.bbc.com/news/articles/cx2jmledvr3o
Náhledové foto: Pixabay