Chystá se další omezení jednorázových plastů a jiných obalů

plasty

Jednorázové obaly, alespoň ty plastové, by měly do roku 2030 postupně zmizet ze všech obchodů. Stejně tak, jako zmizela nedávno plastová brčka výměnou za papír, budou muset prodejci udělat výměnu i u jiných produktů.

Co zmizí z obchodů?

Ovoce, zeleninu ani maso v plastových boxech už pomalu nenajdete. Nahradit je mají papírové krabičky. Prodávat se nebudou ani tenké plastové tašky z igelitu. Na nákup tak budete muset vyrazit nejlépe se svojí vlastní taškou z látky. Obaly z plastů, které budou zbývat, půjdou nadále k recyklaci. Zavést by se měl i zálohový systém. Třídit by se měly začít nejen plastové lahve, ale i plechovky od piv a limonád. Na zmar obaly rozhodně nepřijdou. Budou plnit další možné využití.

Cílem je recyklovat

Redukce se má týkat také jednorázových plastových lahví, kterých je k recyklaci třeba využít až 35 procent. V roce 2040 by jich pak mělo být až 65 procent.  Změny v plánech výrobců se dost možná promítnou i do cen jejich výrobků a je třeba počítat se zdražením. Jeho míra se však teprve ukáže.

Cílem je samozřejmě stále balit výrobky zdravotně nezávadné a uchovat je co nejdéle čerstvé. Což nebude tak jednoduché. Nahradit kupříkladu černé plastové tácky pod uzeninu či maso bude obtížné a výsledkem bude možná ztráta délky expirace jednotlivých výrobků. Uzeniny se často balí v ochranné atmosféře, ale pro udržitelnost kvality je zapotřebí i kousek kvalitního plastu.

V průhledných plastových sáčcích šlo zboží namarkovat snadno. Nyní se bude muset zákazník zpovídat z otázek, jaké pečivo do neprůhledných papírových sáčků zabalil. Plastové sáčky mají totiž brzy nahradit ty papírové.

Budeme mléko kupovat opět ve skle?

Výrobci budou jistě zvažovat zavedení zálohového systému pro výrobky, které se doposud prodávaly jen v plastových lahvích či obalech. Zálohované skleněné obaly tak možná dostane i mléko. Do vrácených lahví se bude plnit další, čerstvé.

V Evropě se každoročně vyprodukuje až 26 milionů tun plastového odpadu. Rozhodně toto číslo nemluví za celkové množství nerecyklovatelného odpadu. Toto je pouhý zlomek maléru. Do oběhu jsou mimo jiné uvolněny ve velké míře i tzv. mikroplasty, se kterými se potýká už i oceánské dno. Jednorázové tyčinky na uši či plastové příbory už pomalu mizí z dohledu prodeje. Planeta by však potřebovala zmizení plastů v daleko větší podobě. To je ale prozatím otázka budoucnosti.

Ekologické problémy s plasty jsou reálné, což nikdo nezpochybňuje. Podle zástupců průmyslu by ale pravidla pro obaly výrobků měla být co nejjednodušší, neměla by v žádném případě zatěžovat samotné výrobce.

Problém jménem polystyren

Zmizet by měl také polystyren. Polystyren při teplotách vyšších než 60 stupňů je totiž pro lidské tělo škodlivý. Styren migruje při ohřevu potravin nejen do jídla ale i do vysrážené vody, která se během ohřevu jídla v polystyrenovém obalu vytvoří. Od roku 2026 by měl být konec i s ním.

Varování před nebezpečnými obaly z polystyrenu nebylo přitom dostatečně důrazné. Všichni souhlasí, že potraviny by měly šetřit nejen spotřebu plastu, ale měly být zabalené i bezpečně. Pro vyřešení všech osudových problémů plastových i polystyrenových obalů však nemá Evropa prozatím žádný jasný plán.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/plastova-brcka-2-0-evropa-chysta-dalsi-velka-omezeni-jednorazovych-plastu-1424429

Náhledové foto: Pixabay

Autor: Lenka Straková

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.