Nissan vyhlásil krizový režim: Zruší 20 000 míst a 7 továren

Sankce za překročení rychlosti, Odebírání řidičských průkazů, Zákony EU o řízení motorových vozidel, České řidičské návyky, Prosazování bezpečnosti silničního provozu, EU

Šest měsíců po oznámení rozsáhlého propouštění přichází japonská automobilka s ještě tvrdším řezem. Místo původně plánovaných 9 000 lidí opustí Nissan až 20 000 zaměstnanců. Firma chce přežít hluboký pokles tržeb a vytvořit nový, štíhlejší byznys.

Drastický plán na záchranu

Nissan tento týden zveřejnil ozdravný plán s názvem „Re:Nissan“. Cíl je jasný. Ušetřit 500 miliard jenů (3,4 miliardy dolarů). Hlavní nástroje? Zrušení 15 % celosvětové pracovní síly a uzavření 7 ze 17 výrobních závodů.

Dotknout se to má různých oddělení – od výroby přes vývoj až po administrativu. Zatím ale firma neupřesnila, jaké konkrétní pozice a lokace skončí. V USA zaměstnává zhruba 21 000 lidí, tři závody se ale zatím drží.

Rekordní ztráta a kolaps zisků

Za fiskální rok 2024 vykázal Nissan čistou ztrátu 670,9 miliardy jenů (4,5 miliardy USD). Provozní zisk se meziročně propadl o 88 %, z 5,8 miliardy na 472 milionů USD. To je obrovský rozdíl oproti ještě nedávné minulosti, kdy firma generovala miliardové přebytky.

Nový šéf společnosti Ivan Espinosa označil výsledky za „výstrahu“. Rostou náklady, padají příjmy. Nissan se topí v neefektivitě. Firma proto začíná šetřit na všech frontách. Oznámené škrty přijdou postupně do března 2028.

Slabý prodej

Nissan loni prodal 3,35 milionu aut, což je lehký pokles proti předchozímu roku, ale o více než 30 % méně než v roce 2019. A zatímco v USA firma mírně roste, v Číně a dalších klíčových regionech ztrácí.

K tomu se přidal kolaps potenciální fúze s Hondou. Ta navrhla, aby se Nissan stal její dceřinou společností. Nabídku vedení Nissanu odmítlo. Plán, jak posílit konkurenceschopnost, tak ztroskotal.

Nové vedení, nové priority

Espinosa se stal generálním ředitelem teprve v dubnu, ale neváhá. Jeho cíl: zisk do fiskálního roku 2026. Ne díky objemům, ale štíhlejší a flexibilnější firmě. „Nissan musí usilovat o zisk s menší závislostí na prodejích,“ říká.

Firma se chystá sjednotit výrobu s poptávkou, přehodnotit produktovou strategii a těžit ze spojenectví s Renaultem a čínským Dongfengem. Velký závod na baterie v Japonsku už firma odpískala.

Tržní hodnota mizí

Ještě v roce 2018 měl Nissan hodnotu 38,87 miliardy dolarů. Dnes je to pouhých 8,42 miliardy. To není jen statistika – je to ztracená důvěra investorů, partnerů i trhu.

„Čeká nás náročný úkol,“ řekl Espinosa novinářům. „Ale jsme připraveni. Odteď budujeme budoucnost společnosti Nissan.“ Finanční ředitel Jeremie Papin však přiznal, že automobilka neví, jak bude vypadat zisk v příštím roce. Prognózu raději vůbec neuvádí.

Zdroje info: https://www.entrepreneur.com/business-news/nissan-is-laying-off-20000-workers-in-the-next-two-years/491560, https://www.euronews.com/business/2025/05/13/nissan-to-shed-20000-jobs-as-japanese-automaker-reports-loss

Náhledové foto: Pixabay