Jak rozeznat pravý starožitný šperk a nenaletět napodobeninám
Vintage a starožitné šperky jsou zajímavé nejen svým provedením a historií, kvůli neustále rostoucí ceně drahých kovů jsou také finančně dostupnějším řešením. Jak ale můžeme mít jistotu, že je námi vybraná cennost opravdu historickým originálem, a ne moderní replikou?
Když budeme úplně upřímní, laik se v této problematice rozkoukává obtížně. Šperky z drahých kovů se vyrábějí nepřetržitě již od pravěku, postupně se však měnilo jejich provedení, motivy a použité materiály. Zde je několik tipů, na co se zaměřit.
Poznejte styly a materiály šperků
Na trhu lze běžně narazit na klenoty vyrobené od druhé poloviny 19. století, u nás to jsou nejčastěji šperky rakousko-uherské, prvorepublikové a poválečné. Secesní a art deco styly se těší velké oblibě, z tohoto širokého období se ale setkáme i s předměty neorokokovými, neorenesančními nebo blíže k současnosti s tzv. midcentury, tj. „stylem poloviny století“. S orientací v těchto pojmech pomůže odborná literatura a dobové katalogy, které můžete získat například na aukčních portálech.
Foto: Antiques Cinolter
I dnes je však možné styl šperku z 19. století nebo první republiky napodobit. Takový kus bude ale mnohem spíše vyroben z jednoho materiálu jedné barvy, zatímco dříve se na špercích běžně kombinovaly různé kovy v odlišných odstínech. Například diamanty se zasazovaly do stříbra či platiny, od 10. let 20. století pak do bílého zlata. Art deco šperky s barevnými drahými kameny zase bývaly nejčastěji ze žlutého a růžového zlata. Takové klenoty, zejména starožitné prsteny, rovněž mívají specifickou patinu, kterou je sice možné vytvořit uměle, ale většinou se tak neděje.
Někdy mohou napovědět ryzosti kovu a puncovní značky
Na našem území podléhají výrobky z drahých kovů povinné puncovní kontrole, v současnosti ji realizuje Puncovní úřad. Úředními značkami se však šperky puncovaly už v 19. století, a tyto malé symboly jsou tak dobrým vodítkem. Pozor ale – klenoty vyráběné na zakázku často ke kontrole předkládány nebyly, buď tedy nejsou značeny vůbec nebo je nový majitel nechal opuncovat značkami aktuálními. Co se ryzosti kovu týká, i v období Rakouska-Uherska bylo nejčastějším materiálem 14karátové zlato, u stříbra je však situace jiná. Zatímco nyní se prakticky všechny šperky vyrábějí z tzv. sterlingového stříbra, tedy ryzosti 925/1000, v minulosti se na našem území využívalo ryzostí 800-900/1000. U stříbrného prstýnku s vyraženým číslem 835 si tak můžeme být téměř jisti, že je starý minimálně 70 let.
Nakupujte vždy u odborníků
Nejdůležitější, ale zároveň nejsnáze proveditelnou radou, tak zůstává prosté – nakupujte pouze v zavedených obchodech, nikoli internetových bazarech od soukromých prodejců. Jen v renomovaných starožitnictvích, která čerpají ze svých letitých zkušeností a na své zboží ze zákona poskytují záruku, si můžete být jisti, že za své peníze dostanete opravdu originál.
Přejeme dobrý lov!
Náhledové foto: Antiques Cinolter
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.