Zranění v MHD? Kdy má dopravní podnik povinnost vyplatit vám odškodné

zranění

Pro řadu lidí je cestování hromadnou dopravou velmi komplikované. Nejvíce problematickou skupinou bývají starší lidé a maminky, které potřebují cestovat s malými dětmi v kočárku. Pohybový aparát však u starších lidí není zdaleka v tak dobré kondici jako u mladých maminek. Úrazy během jízdy v MHD bývají ale poměrně časté nejen u starších lidí. Kdy je dopravní podnik za zranění odpovědný?

Pády byly, jsou a budou

A to i ve chvíli, kdy se tramvaje či autobusy teprve rozjíždějí. Na pohybu a zrychlení tramvajové soupravy záleží ze všeho nejvíce. Rychlost tramvaje po rozjetí má totiž svá pravidla a limity. Pokud řidič překročí požadovanou rychlost a vy upadnete, mohou být tyto nepříjemné komplikace přičteny „k dobru“ samotnému řidiči.

MHD

Foto: Pixabay

Povinnost cestujících je se držet

Pokud se při rozjezdu vozidla do pohybu nebudete držet, není za škody způsobené na vašem zdraví odpovědný nikdo jiný než vy sami.  Upadnete-li náhodně v době během jízdy tramvají, řidič za tyto následky není odpovědný. Během cesty nicméně nelze čekat ani na ty, kteří se během jízdy nestihli posadit, nebo se nedrží. Bezpečí si musí každý z cestujících zajistit sám.

Řidič je ale odpovědný za způsob jízdy, kterou během trasy provádí. Má-li cestující podezření, že došlo ze strany řidiče k pochybení a jízda během níž cestoval byla vykonána rychleji, než by měla, může se na dopravní podnik v případě zranění obrátit se stížností. Zranění i jeho okolnosti by měly být vždy zdokumentovány. Svědci a nejlépe i fotky z místa zranění mohou být pádným důkazem.

Zdroje informací: https://www.mesec.cz/clanky/zranili-jste-se-pri-padu-v-tramvaji-kdy-vam-musi-dopravni-podnik-uhradit-skodu/

https://www.poradnaposkozeneho.cz/novinky/dopravni-nehoda-v-mhd-muze-potkat-i-vas-vite-jak-resit-odskodneni

Náhledové foto: Pixabay 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.