Zopakujte si pravidla pro výběr z bankomatu v zahraničí

bankomat

Výběr hotovosti se u řady bank v různých koutech světa liší. Poplatky za tuto službu se mohou od sebe výrazně lišit podle vaší banky, ale i dalších parametrů. Jde především o způsob přepočtu cizí měny na koruny.

Bez karty ani ránu

Pokud se letos vydáte na dovolenou v zahraničí, platební kartu si s sebou určitě vezměte. Může se vám hodit kupříkladu při zapůjčení auta. Většina půjčoven si totiž blokuje určitý finanční obnos, jímž se kryje pro případ, že byste auto nějak poškodili. Jestliže vrátíte auto v pořádku zase zpět, nebude vám finanční částka stržena. Bez karty to ale mnohdy nepůjde.

V zahraničí můžete bez výčitek i vybírat peníze. Ovšem, má to háček. Mimo EU, tedy v zemích jako je například Thajsko nebo Indonésie se vyplatí brát si s sebou karty dvě. Důvodem je vyšší riziko kopírování karty prostřednictvím tzv. skimmovacího zařízení. V jižní části Asie není nereálné, že přijdete o všechny uložené peníze. Obrátit se po příjezdu na svou banku můžete, ale počítejte s tím, že vyřízení takové události může trvat klidně i měsíc, nebo déle. Záložní platební kartu se proto vyplatí mít vždy u sebe.

Neznamená to ale, že se musíte děsit každého použití karty, zkrátka je třeba počítat s určitými riziky.

MasterCard nebo Visa

Lepší kurz nabízí jednoznačně MasterCard. Visa je však ve světě více známá. Pokud s těmito kartami prošlápnete světa kraj v zemích EU, rozdíl mezi nimi bude při výběru jen velmi nepatrný. MasterCard na rozdíl od Visy nabízí o něco výhodnější kurzy pro světové měny jako euro nebo USD. Stejně tak je výhodnější i pro méně známá platidla jako jsou například brazilské real, nebo turecké liry. Mimo Evropu je zase Visa rozšířenější a může to být naopak.

bankomat

Foto: Pixabay

Jak na převod měny

Velmi často se vám v zahraničí také stane, že bankomat nabídne při výběru hotovosti dvě možnosti. Tou první je přepočet částky z cizí měny na české koruny vaší bankou. Jaká tato částka přesně bude, při výběru neuvidíte. Druhá možnost nese název Dynamic Currency Conversion. V tomto případě se vám na obrazovce rovnou ukáže částka v českých korunách. Tato možnost zní lákavě, avšak ve skutečnosti je téměř vždy nevýhodná. Řada lidí jí zvolí právě proto, že má jistotu výše stržené částky a nechat převod na české bance se obávají. Realita ale bývá přesně opačná. Vaše banka bude s největší pravděpodobností férovější než zahraniční bankomat. Volte proto raději první zmíněnou možnost.

Zdroje informací: https://www.porovnej24.cz/clanky/vyber-bankomatu-zahranici-aby-vas-vyslo-nejlevneji

https://www.mesec.cz/clanky/na-kolik-vas-vyjdou-vybery-v-zahranici-nekdy-0-jindy-i-125-kc/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.