Zachrání nás mravenci v krizi s antibiotiky? Možná ano

mravenec

Australští vědci z univerzity v Sydney se domnívají, že mravenčí med obsahuje složky, které by se daly využít i na výrobu velmi účinných antibiotik. Tisícileté kultury s jejich znalostmi o přírodních léčivech mají zkušenosti, které mohou být zcela zásadní. V tomto případě se jedná o tzv. Aboridžince, neboli původní obyvatele Austrálie.

Mravenec Camponotus inflatus se v australské medicíně používal již před mnoha tisíci lety

Nejen včely, ale i mravenci umí produkovat med. Ten používali původní Australané také jako pochoutku a vyráběli si z něj bonbóny. V medicíně se léčba mravenčím medem uplatňovala mimo jiné při nachlazení a bolestech v krku.

Austrálie

Foto: Pixabay

Pro medicínu významný druh mravence se vyskytuje pouze v pouštních oblastech na západě a severu Austrálie. Dělnice těchto výjimečných a nevšedních mravenců se živí zpravidla celý život sladkým nektarem, který získávají z těl jiných mravenců. Díky tomu mohou produkovat med, kterého přitom dokážou vytvořit poměrně velké množství.

V oblasti bříšek jim tak roste jantarově žlutá kulička plná medu. Ta má údajně v sobě látky s blahodárnými antimikrobiálními účinky, které zabírají i proti bakteriálním kmenům rezistentních antibiotik. Mimořádně účinný je mravenčí med třeba proti známé bakterii Staphyloccocus aureus.

Je také dokázáno, že med mravenců dokáže potlačit i některé plísně, brání navíc i tělo před rozsáhlými sepsemi apod. V půdě pouštních oblastí se vyskytují často plísně typu Aspergillus a Cryprococcus, které u místních obyvatel mohou vyvolat některá plicní onemocnění. Právě látky obsažené v tomto zázračném medu dokážou místní obyvatelé ochránit.

Pomůže nám mravenčí med?

Zdali se nakonec podaří vyvinout antibiotika s účinky proti vysoce rezistentním kmenům je jen otázkou. Domorodí průvodci se odběrům pro vědecké studie nebrání, avšak odebrané množství medu si hlídají. Z mravenčího hnízda je možné vzít jen tolik medu, kolik je ho nezbytně nutné pro výzkum. Důležité je ale i to, zda se některé farmaceutické firmě vyplatí financovat nákladný vývoj nových antibiotik, jejichž ekonomický potenciál je na rozdíl např. od léků na chronická onemocnění jako je vysoký tlak, diskutabilní.

Zdroje informací: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3603209-tisice-let-stara-lecba-aboridzincu-funguje-mravenci-med-je-plny-antibiotik-ukazal

https://vtm.zive.cz/clanky/mravenci-med-ukazal-cestu-k-lecbe-zavaznych-infekci/sc-870-a-223461/default.aspx#part=2

Náhledové foto: Pixabay   

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.