Za Budvar zaplatíme od příštího roku opět o něco víc

pivo

Milovníky piva novinky z pivovaru Budvar příliš nepotěší. Točené pivko totiž podraží o korunu, lahvové skoro o dvě. Za pivo si přitom budeme muset připlatit již během listopadu a prosince. Jaké jsou příčiny a co konkurence?

Příčiny zdražování

Do ceny piva se promítnou nejvíce ceny surovin, obalů a mzdové náklady. Budějovický Budvar byl přitom naposledy nucen zdražit již před rokem. Od covidové doby jsou obecně jeho ceny stále nestabilní a před zmíněným rokem se jeho cena vyšplhala vzhůru o osm až jedenáct procent. Díky tlaku rostoucích nákladů však nepodražil jen budějovický Budvar, ale také Plzeňský Prazdroj. A ani u něj to nekončí. Též pivo Bernard nezůstává pozadu, v polovině října jeho čepované pivo podraží o jednu celou korunu. Budějovický Budvar v tom tak není rozhodně sám.

pivo

Foto: Pixabay

Hospodářské výsledky pivovar

Pivovaru Budvar loni klesly prudce tržby, a to o téměř tři procenta. Budvar vyváží své pivo do více než 70 zemí, pokles jeho prodeje byl však ovlivněn i zákazem prodeje piva do Ruska v souvislosti s jeho útokem na sousední Ukrajinu.

V roce 2022 činily tržby Budvaru 3,03 miliardy korun s tím, že zisk před zdaněním se zastavil na částce 255,8 milionů korun a zisk po zdanění činil 200,8 milionů. V obou případech se jednalo o meziroční pokles asi o 40 procent. Státní rozpočet získal z Budvaru asi 250 milionů korun. V letošním roce také Budvar použil a používá 300 milionů na své investice.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/pivo-budejovicky-budvar-rust-cen-inflace.A231002_144558_ekonomika_rie

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/budvar-zdrazeni-piva_2310021518_cen

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.