Uvíznutí lodi v Suezu pocítí celá světová ekonomika

01_plavidlo

Velká obchodní plavidla byla častým tématem světových médií především v době, kdy byl mezinárodní terorismus v mediálním prostoru hlavním tématem. Objevovaly se totiž analýzy hovořící o tom, že pokud by jakákoliv teroristická organizace chtěla zasadit západnímu světu skutečně citelný úder, nejlepším řešením by pro ni bylo zablokovat potopením velkého tankeru nebo kontejnerové lodi některý z velkých světových přístavů, anebo průplavy v Panamě či v Suezu. Právě si nyní máme možnost malé ochutnávky toho, jaké důsledky by to pro nás mohlo mít.

Bezprecedentní situace

Obří kontejnerová loď jménem Ever Given patřící taiwanské společnosti Evergreen Marine a plující pod panamskou vlajkou uvízla 23. března na mělčině v Suezském kanálu. Posádka ztratila orientaci v důsledku písečné bouře a stala se největší lodí, které se kdy něco podobného v Suezu „povedlo“. Celou 193 km dlouhou spojnici Středozemního a Rudého moře tak zablokovala, neboť se skutečně nejedná o žádného drobečka. Lodˇ Ever Given je dlouhá 400 m a její hmotnost přesahuje 200 tisíc tun.

Po počátečním mírném optimismu se nyní zdá, že záchranná operace, které se účastní i speciální týmy z Holandska a Japonska, se protáhne. Dříve než v neděli či v pondělí, kdy by měl práce usnadnit vysoký příliv, se průplav zprovoznit nepodaří. Na vplutí do Suezu přitom už nyní čekají desítky lodí včetně obřích tankerů a dalších kontejnerových lodí.

02_plavidla

Foto: Pixabay

Rána pro globální ekonomiku

V době, kdy svět stále svírá koronavirová pandemie, se jedná o další komplikaci pro globální ekonomiku. Námořní doprava má v současné době obecně problémy s nedostatkem přepravních kontejnerů a toto narušení plynulosti přepravy ho ještě prohloubí.

Na světových trzích díky uvízlému plavidlu rostou ceny ropy a znovu nám tím dokazují, že nic jako plně samostatná ekonomika neexistuje. I jedna písečná bouře v Egyptě může ovlivnit ceny zboží v našich obchodech. Pokud by se skutečně podařilo v neděli nebo začátkem příštího týdne loď vyprostit, reálný dopad by u nás byl samozřejmě neznatelný, případě vleklejších problémů se by ale vyšší ceny ropy (nyní už tak rostoucí) v nějaké míře projevit skutečně mohly.

Každý den proplouvá Suezem zboží za 10 miliard dolarů. Otázkou, kterou nyní řeší řada kapitánů, je to, zda opravdu věřit v brzké vyproštění Ever Given, anebo na nic nečekat a plout delší cestou okolo Afriky. 

Zdroj dat: https://www.e15.cz/zahranicni/lod-uvizla-v-suezu-blokuje-zbozi-za-miliardy-dolaru-vyprostovani-se-zrejme-protahne-1379070

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.