Trump sází na Rijád i za cenu sporu s vlastním táborem

Donald Trump

Donald Trump chystá v Bílém domě návrat korunního prince Mohammeda bin Salmána. První cesta do USA od doby, kdy byl spojován se zabitím novináře Džamála Chášukdžího, ukazuje, jak vysoko prezident Saúdskou Arábii staví. Část hnutí MAGA mu ale vyčítá, že věnuje energii zahraničí místo domácím tématům.

Trump plánuje pro prince slavnostní večeři a zvažuje bezpečnostní dohodu, která by USA zavázala bránit Saúdskou Arábii při napadení. Navázal by tak na závazek vůči Kataru, kterému už slíbil ochranu prezidentským výnosem. V pozadí jsou investice a zbrojní kontrakty, které mají upevnit americký vliv v Perském zálivu.

Izrael bokem, hlavní roli hrají peníze

Korunní princ zatím odmítá Trumpovu prioritu: normalizaci vztahů se státem Izrael, kterou po válce v Gaze doma neobhájí. Prezident proto zdůrazňuje ekonomickou stránku. Saúdové už dříve přislíbili závazky v řádu stovek miliard dolarů a ve Washingtonu mají oznámit další investice.

Součástí balíku mají být i americké čipy pro umělou inteligenci, podpora jaderného programu a možné otevření cesty k nákupu stíhaček F-35. Pokud se dohody podaří dotáhnout, získá Trump silnější páky, jak Rijád tlačit blíž k Izraeli a dál od bezpečnostní spolupráce s Čínou.

Rivalita v Zálivu i tlak na saúdskou ekonomiku

Bezpečnostní záruky už má Katar, který si je vyžádal po izraelském útoku na představitele Hamásu v Dauhá. Saúdská Arábie chce přinejmenším srovnat krok a ideálně získat formálnější dohodu podepsanou oběma lídry. Rivalita mezi oběma státy se tak přelévá i do vztahu s Washingtonem.

Korunní princ zároveň potřebuje podporu pro vlastní ekonomickou přestavbu. Saúdská Arábie se snaží odklonit od ropy k technologiím, realitám a dalším odvětvím. Vysoké úroky, slabší cena ropy a problémy megaprojektů zhoršují výnosy státního fondu i Saudi Aramco. Právě proto Rijád agresivně láká americké firmy na investiční konferenci ve Washingtonu.

MAGA tlačí na domácí agendu

Setkání s korunním princem ale dál prohlubuje konflikt uvnitř Trumpova tábora. Po volebních úspěších demokratů vystoupila kongresmanka Marjorie Taylor Greeneová i další tváře hnutí MAGA s výzvou, aby se prezident soustředil na vnitřní politiku. Kritizují, že v Bílém domě přibývá jednání se zahraničními lídry, zatímco domácí agenda stojí.

Trump reaguje konfrontačně, místo ústupků stupňuje osobní útoky na Greeneovou a distancuje se od ní. Rozpor v interpretaci sloganu „America First“ tak získává konkrétní podobu. Část hnutí ho chápe jako důraz na domácí témata, Trump do něj zahrnuje i bezpečnostní politiku pro autoritářské spojence výměnou za kapitál a vliv. Vztah k Saúdské Arábii se stává testem, jakou verzi tohoto sloganu republikánští voliči přijmou.

Zdroje info: https://www.politico.com/news/2025/11/17/trump-ready-to-sign-security-agreement-with-saudi-arabia-deepening-us-commitment-00653108, https://edition.cnn.com/2025/11/16/politics/saudi-crown-prince-trump-white-house 

Náhledové foto: Gage Skidmore https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Donald_Trump_(8567813820)_(2).jpg

Jmenuji se Petr Křenek a zajímám se o svět financí a businessu. Na webu přináším novinky, inspiraci a užitečné informace z celého světa.