Stávky v Hollywoodu: Podle expertů je konec v nedohlednu

hollywood

Ostré pracovněprávní spory v Hollywoodu paralyzují filmový a televizní průmysl, a zdá se, že jejich konec je stále v nedohlednu. Scénáristé a herci bojují za lepší podmínky a ochranu proti umělé inteligenci, ale studia zůstávají neoblomná. Zatímco některé nezávislé filmy pokračují v natáčení, většina populárních produkcí zůstává pozastavena, což má ekonomické dopady nejen na průmysl, ale i na samotné tvůrce.

Konec stávek v Hollywoodu je stále v nedohlednu

Podle nového průzkumu jsou tři čtvrtiny zaměstnanců i britského filmového a televizního průmyslu v současné době bez práce v důsledku stávek v Hollywoodu. Stávka ve Spojeném království postihla tisíce pracovníků a deník The National uvedl, že mnoho zkušených a kvalifikovaných pracovníků nyní skládá zboží do regálů nebo pracuje v barech, aby si vydělali na živobytí.

Od chvíle, kdy se členové odborové organizace herců a scénáristů rozhodli vstoupit do stávky, uplynuly téměř dvě dlouhé měsíce. Situace se zdá být patová, a žádná ze stran nejeví ochotu ustoupit.

Letní filmová horečka tedy skončila, podzimní televizní sezóna je v plném proudu – a ostré pracovněprávní spory, které rozvrátily Hollywood, se stále vlečou a jejich konec je v nedohlednu.

Jednání neberou konce

Odbory, které zastupují stávkující hollywoodské scénáristy a herce, se nacházejí ve slepé uličce ve vyjednávání s velkými studii. Hlavními hráči v této bitvě jsou Cech amerických scenáristů, herecký svaz SAG-AFTRA a Aliance filmových a televizních producentů (AMPTP). Podle informací jsou obě strany stále vzdáleny od uzavření dohody, což má za následek pozastavení většiny filmových a televizních projektů.

SAG-AFTRA se neozvala AMPTP od července, kdy členové svazu ohlásili svůj záměr stávkovat. Fran Drescherová, prezidentka svazu, nedávno veřejně kritizovala korporace za jejich chamtivost v době streamingu. Také přiznala, že není jasné, kdy se konflikt vyřeší, ale její tým je připravený na dlouhou cestu.

Scénáristé zase trvají na přísnější ochraně proti umělé inteligenci, vyšších honorářích a zlepšení pracovních podmínek. Ve svém posledním prohlášení WGA zdůraznila, že AMPTP předložila pouze jeden návrh od zahájení stávky, přestože sami připravili protinávrh.

Ekonomické důsledky

Stávka má ekonomické dopady na tvůrce a průmysl jako celek. Mnozí členové WGA a SAG-AFTRA se obávají vyčerpání svých finančních úspor a narušení svých kariérních vyhlídek. Někteří se snaží získat dočasné zaměstnání, aby překlenuli těžké období.

Filmový a televizní průmysl byl takřka zastaven. Natáčení prestižních filmů, jako je „Gladiátor 2“ nebo „Mission: Impossible – Dead Reckoning Part Two“, bylo pozastaveno na neurčito. Zpožděny jsou i nové sezóny oblíbených televizních seriálů, včetně „Stranger Things“ a „Yellowstone“. Televizní stanice se musí spoléhat na reality show, které obvykle nepotřebují scénáristy ani herce.

I když některé nezávislé filmy získaly výjimky a pokračují v natáčení, celý průmysl trpí. Společnost Warner Bros. Discovery nedávno upozornila na možný negativní dopad stávky ve výši až 500 milionů dolarů.

Zdroj info:https://www.nbcnews.com/pop-culture/pop-culture-news/still-no-end-sight-hollywood-strikes-rcna104179https://www.thenationalnews.com/world/uk-news/2023/09/12/hollywood-strike-leaves-75-of-uk-film-workers-idle-as-they-stack-shelves-and-work-in-bars/, https://edition.cnn.com/2023/08/31/media/hollywood-writers-strike-reliable-sources/index.html

Náhledové foto: Pixabay