Se včelami v USA se děje něco divného. Trumpovy škrty ve výdajích na vědu komplikují odhalení příčiny
Jedním z nejvíce absurdních kroků administrativy Donalda Trumpa jsou škrty ve výdajích na vědu a výzkum. Špičkoví odborníci jsou propouštění z institucí jako je NASA, NOAA apod. Důsledky už začínají být patrné, Spojené státy např. nyní nejsou schopny čelit problému s vymírajícími včelstvy, který je v dějinách USA bezprecedentní. Američané přitom zatím ani neví, co jej způsobuje.
Problémy amerických včel
Včely se do Ameriky dostaly až s evropskou kolonizací, ale od té doby se i tam stal tento druh nesmírně důležitým pro celé zemědělství stejně jako např. u nás. Včely v Americe z velké části nahradily původní druhy opylovačů. Nyní ale včel ubývá raketovým tempem.
Podle odhadů zmizelo z USA jen v průběhu letošní zimy 1,6 milionu včelstev. Podle odborníků se jednalo o největší úbytek včelstev v historii USA. Cornellova univerzita provedla mezi americkými včelaři průzkum, který ukázal, že úbytek včelstev dosahuje až 60 procent. Nejde samozřejmě jen o akademickou otázku, úbytek včelstev bude mít velmi vážné ekonomické dopady.
Dopady na včelaře i na spotřebitele
V tuto chvíli jsou škody odhadovány na 139 milionů dolarů, tedy asi 3,1 miliardy dolarů. Americká včelařská federace mluví o tom, že včelaře čekají doslova existenční problémy. Logickým vyústěním jsou rostoucí ceny medu, tím to ale ani zdaleka nekončí.
Včely zajišťují v USA opylování asi 75 procent plodin, jedná se například o mandle, jablka, borůvky, ale i melouny či dýně. Nedostatek opylovačů povede k nedostatku těchto plodin a logicky může vést i k růstu jejich cen v obchodech.
Co s tím má společného Trumpova vláda?
Jak již bylo řečeno, příčina vymírání není známá. Zemědělská služba USA se proto snaží o odebírání vzorků a urychlené nalezení těchto příčin. Zásadní škrty, které ale v laboratořích Zemědělské služby Trumpova administrativa udělala, však vedly k tomu, že v Zemědělská služba nemá dostatek pracovníků ani peněz na rychlé provedení tak velkého množství odebraných vzorků. Vypomáhat jí tak musí soukromé univerzity i privátní investoři.
Zdroje informací: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/americanum-vymiraji-vcely-vedci-kvuli-skrtum-nevedi-proc-359942
https://www.huffpost.com/entry/honeybee-deaths-dying-2025_n_67e6b40be4b0f69ef1d36aae
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.