Republikánští politici navrhují zpřísnění přístupu ke Google Play a App Store

Google Play

Technologičtí giganti musí brát ve svém podnikání v potaz regulace, které na ně zákonodárci dobíhající technologický pokrok, uvalují. Platí to přitom pro evropské země stejně, jako pro Spojené státy.

Návrh republikánských zákonodárců

Dva republikáni, senátor Mike Lee z Utahu a kongresman John James z Michiganu, navrhují legislativu pojmenovanou App Store Accountability Act. Její podstatou je podmínka, aby jakýkoliv obchod s aplikacemi, který má více než 5 milionů uživatelů, vyžadoval při registraci ověření věku. Jednotlivé aplikace by potom měly být zařazeny do následujících kategorií:

  • Malé dítě, tedy do 13 let
  • Dítě, 13-15 let
  • Teenager, 16-17 let
  • Dospělý, 18+

Uživatelé spadající do některé z „nezletilých kategorií“ pak budou muset mít před stažením aplikace nebo její koupi souhlas zákonného zástupce. Legislativa je zamýšlená jako federální, tedy platná po celých Spojených státech. Není přitom náhodou, že jeden z předkladatelů zákona je z Utahu. Ten se totiž stal na začátku roku prvním státem USA, který začal po technologických firmách vyžadovat ověřování věku na některých jejich platformách.

Pro a proti

Teoreticky by mohla tato legislativa skutečně usnadnit provozovatelům platforem zajištění bezpečného obsahu pro nezletilé. Experti ale upozorňují i na několik problémů, s nimiž se legislativa bude muset vypořádat.

Návrh si vysloužil ostrou kritiku firem jako Apple či Google, neboť podle nich přehazuje veškerou odpovědnost za obsah právě na ně. Podle jejich slovy by se o tuto zodpovědnost měly dělit provozovatelé platforem se samotnými vývojáři.

Dalším problémem je to, že všichni uživatelé budou muset logicky poskytnout své osobní údaje. Aplikací, na které by se věkové omezení mělo vztahovat, je přitom jen malý zlomek z celkového počtu a cena za větší bezpečí pro mladistvé je tak vzhledem k očekávanému dopadu až příliš vysoká.

Další problém je čistě praktický. Ve Spojených státech se nevydávají občanské průkazy a děti či mladiství v naprosté většině případů žádný vládou vydaný doklad nemají (to koneckonců ani u nás). Je tedy otázkou, jakým způsobem by bylo možné identifikaci reálně provádět.

Je tedy otázkou, do jaké míry je reálné, že bude navržená legislativa skutečně uvedena do praxe.

Zdroje informací: https://edition.cnn.com/2025/05/01/tech/proposed-legislation-app-store-age-verification-lee-james

https://edition.cnn.com/2025/03/06/tech/utah-legislation-requiring-app-stores-to-verify-ages-hnk/index.html

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.