Prosumeři přibývají: Ukládání energie jako standard, nikoli luxus

Žárovka

Trendy v segmentu ekonomiky jsou vcelku čitelné. Výrazně tuto oblast ovlivňují logicky především technologické pokroky. Na trhu ale dochází ke strukturálním změnám a regulačním zásahům ze stran států. Zapomenout přitom nelze ani na politické vlivy. Aktivity, pravidla a rizika se prostě mění. Jak na tom tedy bude komerční sektor a koncoví spotřebitelé? Na to se zaměříme právě v tomto článku.  

Národní klimaticko-energetický plán hovoří jasně

Samotný národní klimaticko-energetický plán pro ČR stanovuje, že do roku 2030 by měl činit podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie celkem 20,8 %. Tento ukazatel byl poté ještě navýšen Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky na 22 %. Posun v letošním roce by měl být na hranici 15,6 %. Mimo jiné je v procentuálním vyjádření také zahrnuta obnovitelná energie v dopravě, chlazení a vytápění. A na kolik vyjde Českou republiku každé procento na 20 %? Cca na 30 miliard korun. Tedy dle propočtů ministerstva.

Zelená energie

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zapotřebí bude investice 70 bilionů dolarů

Známá studie Global Renewable Energy – Making Renewable Energy the Only Global Energy provedená v roce 2020 společností Wintergreen Research hovoří jasně. Zapotřebí bude 70 bilionů dolarů. Jen tak totiž dojde ke 100% využití obnovitelných energetických zdrojů. Společnosti podnikající v energetické sféře tak mají jedinečnou šanci. Skladování energie nabízí prostor pro výrobce baterií a těžební společností produkující lithium, kobalt a jiné. Efektivita ukládání energie se ostatně stále zvyšuje.

Solární panely

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A co domácnosti?

Odběratelé se postupně stávají jak výrobci, tak i dodavateli energie. Aktivní spotřebitelé, takzvaní prosumeři, stále přibývají. Tito hráči na energetickém trhu jsou fakticky aktivními spotřebiteli. Vyrábějí elektrickou energii a uchovávají ji v bateriovém systému. Do doby, kdy ji budou sami potřebovat. Přebytek a nedostatek mohou přijít, nicméně optimalizační jednotky by je měly eliminovat. Přebytečná energie je posílána zpět do sítě. Správu energií zajišťují chytré sítě označované jako smart grids. Vytváří se aktivní systémy, v nichž spotřebitelé i prosuměři a další jednotky dokonale komunikují.

Zdroje dat: mpo.cz a globenewswire.com

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.