Pražská dopravní apokalypsa: tramvaje se vrací k Muzeu, magistrála se přesouvá

Muzeum

V Praze nastane 14. června na pražské magistrále zmatek, začne se zde totiž budovat staronová tramvajová trať. Ta má spojit Vinohradskou ulici s Václavským náměstím. Co všechno to bude znamenat?

Magistrála jinde a jinak

Magistrála se tak bude muset na nějaký čas zúžit a nově i přesunout, tramvaje tudy dobré dva roky vůbec neprojedou. Stavební úpravy mají trvat opravdu celé dva roky, práce má být dokončena až v březnu roku 2027. Přerušen bude tramvajový provoz v úseku od I.P. Pavlova až po Muzeum. Cílem je, aby se Praha stala moderním, udržitelným městem, ve kterém budou moci lidé cestovat komfortněji.

Spojení mezi Vinohrady a centrem se díky tramvajové rekonstrukci zrychlí. Nebude to ale hned. Jistá omezení nastanou i pro řidiče aut. Obrnit se budou muset hlavně v častých kolonách. Město čeká jedno z největších tramvajových výluk za posledních několik let, které ovlivní i automobilovou dopravu. Tramvajový provoz se navrátí přímo do srdce centra města, bude to ale od Pražanů vyžadovat jistou dávku trpělivosti.

Návrat k předchozímu stavu

Z horní části Václavského náměstí zmizely tramvaje v 80. letech. Ihned po zrušení kolejí však mnohým došlo, že doprava v těchto místech bude do jisté míry chybět. Propojení horní části náměstí najednou někam zmizelo. Veřejná doprava díky tomu pokulhávala. Návrat kolejí byl již v minulosti několikrát prodiskutován, nikdy však nebylo odhodlání natolik silné, aby došlo k navrácení tramvajové trasy.

Díky stavbě dojde i na bourání

Provizorní komunikaci pro automobilovou dopravu bude vybudována mimo magistrálu, v místě dočasně přerušené tramvajové tratě, Dále dojde k demolici starého mostu X675 pod Legerovou ulicí. Spolu s ním se má bourat i podchod P524, který se nachází přímo pod magistrálou nedaleko křižovatky, kde se křižuje ulice Legerova s Vinohradskou ulicí. Zkrátka a dobře, připravte se, bude to náročné.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-zpravy-hlavni-mesto-praha-ridicum-se-zuzi-magistrala-u-narodniho-muzea-jen-na-dva-jizdni-pruhy-zacina-stavba-tramvajove-trati-40525564

https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/praha-doprava-nova-tramvajova-trat-muzeum-vinohrady-centrum.html

Náhledové foto: Pixabay 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.