Podmínky uvolnění z práce kvůli pohřbu

Smrt blízké osoby je sama o sobě velice nepříjemnou záležitostí, s níž se ne každý dokáže vyrovnat na první dobrou. O to horší je posléze myslet na otázky pohřbu, kvůli kterému si navíc musíte zažádat o pracovní volno a tím pádem konkrétně vysvětlovat, co že se to vlastně stalo. Za jakých podmínek máte nárok na jeden nebo dva dny uvolnění z pracovních povinností? A může se také stát, že vám zaměstnavatel nevyjde vstříc? Na všechny tyto otázky vám rádi odpovíme v následujících řádcích.

Volno podle typu vztahu se zemřelou osobou

Počet volných dnů ze zaměstnání kvůli úmrtí blízkého člověka se určuje podle toho, v jakém příbuzenském vztahu jste se zesnulou osobou byly. Když kupříkladu přijdete o dítě, máte nárok na dva dny volna. Stejně tak tomu je i v případě úmrtí manžela nebo registrovaného partnera.

Pak samozřejmě existují také situace, kdy dostanete uvolnění pouze na jeden den. Jedná se o pohřeb rodiče, sourozence, rodiče životního partnera, sourozence životního partnera, dítěte životního partnera z předchozího vztahu, prarodiče, neteře, synovce, vnoučete nebo spolubydlícího. Sice je smutné, že v takové chvíli musíte dělit své nejbližší do dvou odlišných skupin, bohužel s tím ale nic nezmůžete.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Když umře kamarád, volno většinou nedostanete

Nutno podotknout, že v otázkách pracovního volna z důvodu pohřbu většinou záleží na konkrétním zaměstnavateli. Pokud vám zemře kamarád nebo kamarádka, na uvolnění z práce nárok v podstatě nevzniká. Z hlediska praxe ovšem musíme říci, drtivá většina majitelů společností vychází zaměstnancům vstříc, jelikož chápou touhu rozloučit se s osobou, která pro vás hodně znamenala.

Dále pak může dojít k úmrtí kolegy z práce a pokud hodláte navštívit jeho pohřeb, nárok na pracovní volno po nezbytně dlouhou dobu a náhradu ze mzdy rovněž vzniká.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.