Nájem je výhodnější než hypotéka: Nedobrovolná volba nejen pro mladé

bydlení

Střechu nad hlavou potřebuje každý z nás. Ne vždy je možné bydlet podle vlastních představ. Pro některé je bydlení ve vlastním nejlepší volbou, jiní zase preferují pronájem. Vše má své klady a zápory. Jenže ne vždy je možné bydlet ve vlastním, byť po tom toužíte. Současná situace tak nabízí výhodnější volbu v rámci bydlení v nájmu. Proč tomu tak je? Jak je to aktuálně s hypotékami v ČR?

Bydlení snů vs. realita

Ne každý si zkrátka může zvolit bydlení podle svých představ. Mnozí se musí přizpůsobit dané situaci. Aktuálně díky nepříznivé finanční situaci vychází tak bydlení v nájmu výhodněji než splácení hypotéky v rámci vlastního bydlení. Více než polovina osob žijících v nájmu by však raději bydlela ve vlastním. Jenže pořídit si vlastní byt či dům nemůžou, neboť na to zkrátka nemají. Nedostupnost vlastního bydlení vede v nedobrovolnému nárůstu zájmu o nájmy. Zkrátka je pro řadu jedinou reálnou možností. Pro někoho může být vidinou dočasného stavu, ale pro jiné naopak trvalým řešením.

V současnosti v ČR bydlí v nájmu 22 % obyvatel, což je dáno i právě nedostupností vlastního bydlení díky vysokým hypotečním úvěrům a inflaci. Za poslední rok tak enormně narostl zájem o bydlení v nájmu. A právě díky inflaci, podmínkám, zdražování apod., se výrazně zhoršila bytová situace v ČR. Momentálně je více než 150 tisíc osob v bytové nouzi.

Vlastní bydlení je těžkou zátěží či cenou za nižší komfort

Pro nadpoloviční většinu Čechů jsou náklady na bydlení zátěží pro rodinný rozpočet. Z toho pro více než 40 % se situace s bydlením výrazně zhoršila, než byla před energetickou krizí a vysokou inflací. Na druhou stranu aktuálně hypotéku splácí každý čtvrtý obyvatel v ČR. Stejně tak 78 % Čechů bydlí ve vlastním, což je aktuálně o 10 % procent více, než jaký je evropský průměr.

Jenže! Značná část populace bydlí sice ve vlastním, ale jde o případy, kdy bydlí v bytech svých příbuzných, rodinných domech s rodiči či jinými příbuznými apod. Nemusí být tak zatíženi sice splácením hypotéky, ale zase může být takové bydlení v rámci soužití s dalšími členy rodiny pro některé méně komfortní. Vše má tak svoje pro a proti. Jsou situace, kdy si nelze vybírat. A rozhodně platí, pořád lepší jakékoli bydlení než žádné. Na vše je třeba hledět alespoň z té pozitivní stránky.

Zdroj: https://www.newstream.cz/reality/najem-je-nyni-vyhodnejsi-nez-hypoteka-ale-nedobrovolne-lide-nemaji-moc-na-vyber-rika-pruzkum?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=944710&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

https://www.finance.cz/bydleni/najemni-bydleni/najem-vs-vlastni-bydleni/

Náhledové foto: Pixabay