Kontokorent – k čemu je dobrý

Kontokorent

Dnes se podíváme na poměrně často využívaný bankovní produkt a nástroj, který zná asi většina lidí u nás. Hovoříme o kontokorentu. Popíšeme si jej a zkusíme si zesumírovat jeho výhody a nevýhody. Na co se nejvíce hodí? A k čemu rozhodně neslouží?

O co vlastně jde?

Název zná asi většina. Víte však co přesně tento pojem označuje? Jde o krátkodobý revolvingový úvěr na běžném účtu. Jinak řečeno, jde o částka, která je formou úvěru čerpána z vašeho běžného účtu. Jdete takzvaně do mínusu. Následný úrok se pak počítá z té částky, která je pod hranicí nuly na vašem účtu. Jste-li tak v mínusu 3000 Kč, počítá se úrok právě z této částky. Úroky jsou poměrně vysoké. Nejde tedy o žádný dlouhodobý nástroj. Spíše o krátkodobou půjčku, pokud potřebujete jen něco nárazově zaplatit.

Výhody kontokorentu

Prvně přejděme k výhodám. Těch je mnoho. například rychlost a pružnost procesu, kdy čerpáte kontokorent a tím si vlastně půjčujete peníze. Jde tedy o ideální nástroj, pokud platíte něco pár dní před výplatou a podobně. Další výhodou je, že máte stanovený určitý limit kontokorentu. S touto částkou tak můžete, podle potřeby, počítat. Další výhodou je flexibilita při splácení. Nejde totiž o žádné pravidelné splácení nebo dokonce nějakou formu splátkového kalendáře. Splácet můžete libovolně dokud nevyrovnáte čerpaný úvěr. Poslední výhodou, kterou si představíme je to, že úvěr pomocí kontokorentu lze opakovaně využívat.

Nevýhody kontokorentu

Nejde však o nic překvapivého, když zmíníme, že kontokorent má i své nevýhody. Například tu, že banka může libovolně měnit výši úrokové sazby. Dále jde o velice drahý úvěr při dlouhodobém čerpání. S tím souvisí i vysoké úrokové sazby. V průměru asi okolo 19 až 20 % p.a. Dále je nevýhodou, že banka může najednou požádat o okamžité splacení a to, že limit kontokorentu se odvíjí od vašich příjmů.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.