Televize

Kdy se vás týkají koncesionářské poplatky

Koncesionářské poplatky, tedy poplatky za vlastnictví a užívání televizního a rozhlasového vysílání, musí platit každý, kdo je podle zákona povinen takto činit? Koho se tedy platba každý měsíc týká? Pojďme si to osvětlit!

Podmínka? Vlastnictví přijímače

Kdo je tedy povinen platit poplatky. Vlastně každý, kdo vlastní televizi nebo rádio. Někdo může namítnout, že je má, ale nezapíná je. To však není relevantní. Pro vznik povinnosti je rozhodná jen jediná skutečnost, a to je vlastnictví takového přijímače. Je-li tedy televize nebo rádio technicky způsobilé k přijímání signálu, a tedy vysílání, musíte platit koncesionářské poplatky. Někdy se stává, že jste v pronájmu, kde je televize, která je vlastníka nemovitosti. Není tedy vaše. Ani v takovém případě vám však povinnost není odpuštěna.

Jedna platba i za více zařízení

K platbě za koncesionářské poplatky se tak musíte přihlásit do 15 dnů od chvíle, kdy vám tato povinnost vznikla. Učinit tak můžete na stránkách České televize a Českého rozhlasu. Dále můžete využít platbu přes SIPO v rámci služeb České pošty. Vše však není tak drakonické. Cena za rádio je 45 korun za měsíc. V případě televize je nutno uhradit 135 korun měsíčně. Pokud však vlastníte více než jeden přijímač, platíte jen jeden poplatek.

Kdy se vás poplatek netýká

Přirozeně těch, kdo nemají žádný rozhlasový nebo televizní přijímač. Dále jsou však povinnosti zproštěny například osoby postižené trvalou slepotou, hluchotou nebo osoby s nízkými příjmy. Poslední skupina lidí je definovaná čtvrtletním čistým příjmem. Ten nesmí dosáhnout výši 2,15násobku životního minima. Pokud nemáte v domácnosti přijímač, který by podléhal poplatku, stačí poslat ČT nebo ČRo čestné prohlášení nebo počkat, než vám pošlou dopis sami. Po doručení výzvy od ČT nebo ČRo musíte odeslat prohlášení do 30 dní.

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

26 komentářů

 1. Bohumil Svoboda Odpovědět

  Televizní vysílání si nahraji a budu si jej pouštět jen z přehrávače,protože všechny pořady se neustále vysílají dokola.

  1. vaclav prokeš Odpovědět

   proč musím platit čt za něco co mi cpou do anteny co se mi nelíbí .proč si neudělaj kabelovku. toby zkrachovaly.nikdo vás nemůže nuttt abyste platili za to co nechcete navíc je to televize která nás oblbuje a demagoguje.kdo souhlasí pište na vira.seznam@cz

 2. Zezima Odpovědět

  Takže jesli jsem to správně pochopil, tak pokud bydlím v pronajatém mobilním domě, (což není nemovitost) a trvalé bydliště mám zapsané v domě u rodičů, tak se mne tyto poplatky netýkají? Každopádně žádný dopis jsem zatím nedostal.

 3. Pejda Odpovědět

  Poplatky zrušit a zavést Americký model. Tam platí, nebo donedávna platili uživatelé podle toho, kterou tel. stanici
  nejvíce sledujía též se přihlíželo k průzkumu sledovanosti.
  To znamenalo v mnoha případech, že stanice, které vysílali jenom sport, berou ze společného více než ty, co se zabývají např. politikou

 4. Milan Odpovědět

  A v případě, že nemohu na televizi naladit ani jeden program ČT (čt1,čt2, Sport,24,ART, prostě nic), ale i jiné nemám píše mi to slabý nebo žádný signál. A řešit to nelze. Anténu mám novou a firma se s tím prala a bohužel jsem v ďolíku a chytam signál na vzdálený vysílač. Co s tím proč mám platit za něco co nemohu naladit ??

 5. Josef Odpovědět

  Dobře nám tak pořád se jen divíme a ty nahoře jen sekyrujou vemte si příklad z Francie zdrazilii jste nám naftu tady máte prez držku

 6. jirka Odpovědět

  Mělo by platit, že ČT musí povinně přispívat pouze ti co mohou pomocí antény přijímat vysílání ČT. Není správné, abychom museli platit za příjem ČT ještě tomu kdo šíří její programy. Konzument tak za jedno zboží platí dvakrát.Pokud ČT vysílá tak by měla zajistit i příjem do domu tedy šířit pomocí antén a ne aby se na tom ještě pakovaly UPC a jiní vyžírkové ti nic netvoří jen šíří vysílaný signál.Také bylo řečeno že se nebudou šířit otravné reklamy. Pan Dvořák má pochybnosti o tom jestli by český divák byl připraven na to aby mu bylo sděleno kam vybrané finance jdou on totiž nemusí se zpovídat nikomu a ČT je nekontrolovatelná. Kromě koncesionářských poplatků, za reklamy dostává také od státu tudíž z naších daní a stále má málo za ty slátaniny co vysílá, nebýt komančů tak dnes by neměl co vysílat nic nového nevytvořil jen dokola opakuje pořady Tož tak asi.
  Česká televize vysílá 3 druhy zpráv:
  1) pravdu – hlášení přesného času
  2) polopravdu – předpověď počasí
  3) nepravdy – vše ostatní…

 7. jirka Odpovědět

  osvěžte si paměť
  pravda se nepřipouští smazali jste mě potom se ptám k čemu je tato anketa, Pokud nechcete znát názory a děláte tvrdou cenzuru. 42. Svoboda projevu a právo na informace
  zakotveno jako lidské právo v čl. 19 Všeobecné deklarace lidských práv a v Mezinárodním paktu o občanských a politických právech. Ústavní soud konstatoval, že svoboda projevu je jedním z pilířů pluralitní demokratické společnosti, v níž je dovoleno vyjadřovat se k jakékoli otázce a vynášet hodnotové soudy,viz odkaz
  ius-wiki.eu/ustavni-pravo/pfuk/ustavko/zkouska/otazka-42

 8. Zdeněk Odpovědět

  Nechápu, proč veřejnoprávní televizi neplatí stát. Dnes je známá částka, kterou televize vybere od koncesionářů. takže by nebyl problém tento obnos zaplatit z daní. které stát vybere. Chápu, že by o kšeft přišla pošta, která by neposílala za úplatu výpisy, které 99% koncesionářů nepotřebuje. Mohlo by se ušetřit na pracovnících zabývajících se distribucí peněz a slíděním po neplatičích. Námitky, že by politici mohli ovlivňovat vysílání jsou liché, protože je stejně ovlivňují.

 9. Jiji Dede Odpovědět

  Stačila by občanská neposlušnost a většina koncesionářů v prosinci nezaplatit. Stačí jeden měsíc. Čt s vyrovnaným rozpočtem na konci roku se položí jako domeček z karet a milionový ředitelé a novináři se mohou jít ……. jednadvětřičtyřipět !!!

 10. Pepik Odpovědět

  Hlavně chcete platit,ale za co.Pozemní signál v HD má akorát ČT a to ještě mizerný,ostatní stanice jsou v prašivém starém rozlišení.To jsem si raději pořídil od nejmenované společnosti televizi za pár šlupek a mám v HD téměř vše.Za to platím té společnosti,tak nevím,proč platit tyto poplatky nějakým nenažraným prasatům.Jenom z nás dělají serpenízky-šmejdi.

 11. Rudolf Čížek Odpovědět

  Jsem silně šilhavý. Mám dvě televize a sleduji každým okem jednu. Musím platit dva TV poplatky. Uvědomujete si, že za ty poplatky by bylo ročně 72 poplatků u lékaře?
  To je ta socanská politika, která vytříská kapitál z drobností a to škodlivé nechá.

 12. Radim Odpovědět

  Kdy už to zruší ty poplatky .i když máte televizi tak stejně platíte kabelovou jinak televize je vám na nic.proc musíme platit poplatek státu a ještě kabelovou.

 13. Bohuslav Škrábek Odpovědět

  Je vrchol ,že na čt jdou reklamy na jiné programy třeba na o2 ,.jsem platící, tak chci sledovat jen pořady a ne reklamy.Za co platíme?

 14. Petr Odpovědět

  Proč se automaticky neruší koncesionářské poplatky,když změním trvalý pobyt? Po dvou letech se mi ozvala Česká televize,že chce po mně poplatek zpětně. Trošku nemorální…

 15. PETRKOPECKY Odpovědět

  platime za takove s….y co jdou porad dokola reklama je 10 krat za jeden porad ktery je vysilan platime za h…o zrusit okamzite

 16. Eman Fiala Odpovědět

  Nechci nic komentovat a to proto, že tyto komentáře nejsou brány v úvahu, jen bych chtěl vědět, proč musí platit důchodce v domově důchodců.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *