Kdo nebere karty, ten krade? Mnozí lidé si to myslí a šedá ekonomika kvete

Pouze hotovost

Letní turistická sezona je v plném proudu a v mnohých občerstveních u vody nebo restauracích či jiných provozovnách prostě nezaplatíte kartou. Opozice na tuto skutečnost upozorňuje všemi možnými i nemožnými způsoby. Nic moc se ale neděje. Ať už chceme, nebo nikoli, šedá ekonomika opět kvete, a to nemálo. Stát je prostě okrádán, i když určité spíše falešné opodstatnění absence plateb kartou bychom možná našli. Pojďme se tedy podívat na to, jak vlastně provozovatel stát připraví peníze.

Jak živnostník připraví stát o peníze

Zajímavý příklad uvádí bývalý ministr financí Tošovského kabinetu z let 1997 až 1998 Ivan Pilip. Na sociální síti vyvěsil tweet, který dokumentuje celou situaci vcelku trefně. Pokud by restauratér vyžadoval platbu v hotovosti a nějakou náhodou zapomněl vykázat třeba 100 tisíc tržeb, ušetří zhruba 12 tis. na DPH, další úsporou bude 17 000 korun z daně z příjmu a 10 na dani z dividend. Půjde tedy o částku zhruba 39 000 korun. To už není málo. Vymlouvat se přitom tento živnostník bude na bankovní poplatky.   

Ne všichni kradou, jen na to prostě nemají

Mít malý podnik někde u vody nebo restauraci na vesnici je neskutečně náročný byznys. Rozhodně si nelze myslet, že provozovatelé takovýchto hospod a stánků jsou milionáři. Na to můžeme všichni zapomenout. V minulosti to bylo vždycky tak, že dostali nějaké to dýško a něco odvedli státu. Pochopitelně to nebylo všechno. Všichni se ale tak nějak měli dobře. Chlapi si zašli na čepované pivko a hospodský něco vydělal. Nikdo mu nějak výrazně nezáviděl. O platbách kartou to tak nějak nebylo.

Zrušení EET jako tristní tah současné vlády

Ať už si o elektronické evidenci tržeb myslíte cokoli, k jistému narovnání trhu pomohla. Placení daní bylo pro všechny nezbytností a neřešily se platby kartou nebo cokoli jiného. Snaha pohřbít Babišovo dítě byla evidentní a jedna z mála věcí, která se relativně povedla byla zrušena vládními stranami ve spojenectví s SPD. Rozpočtové schodky se nyní řeší vesměs na úkor sociálně nejslabších supin lidí, což je více než smutné. Valorizují se důchody, zvyšují daně a podobně.    

Časy pravicových šíbrů jsou zase tady?

Člověku se toto opravdu může zdát. Džungle s nápisy karty nebereme a podobně je tady znovu. Hledání bankomatů na dovolené je smutným výtvorem současné vlády. Bohužel. Možná se bude jednat i o pomník. A to se nijak nezastávám opozice, která pouze nadává, ale žádná řešení tak nějak nenabízí. Navíc se mnohdy ozývají ti, kteří utráceli v době růstu nejvíce třeba za vlastní PR, jako je bývalá ministryně Schillerová.

Zdroje info: Autor, https://alesmerta.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=803964, https://www.vlada.cz/cz/clenove-vlady/historie-minulych-vlad/prehled-vlad-cr/1993-2010-cr/josef-tosovsky/ivan-pilip-39169/, Twitter

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.