Jak se připravit na pohovor a jak na něm vystupovat

Pohovor

Pokud jste již někdy absolvovali pohovor, pak nám určitě dáte za pravdu, když řekneme, že to není jednoduchá disciplína. Je třeba se na něj náležitě připravit. Jde přeci jen o vaše budoucí zaměstnání. Jak má taková příprava vypadat? A jak na pohovoru nakonec vystupovat? To si dnes řekneme. Pojďme na to!

Prodejte své přednosti, ale nevychloubejte se

Důležitou věcí je prodat všechny své schopnosti a přednosti. Nesmí však jejich prezentace vypadat až příliš vychloubačně. Téměř u každého pohovoru se vás budou ptát na vaše silné stránky a zvláštní dovednosti. Proto je dobré se na tuto otázku dopředu připravit. Určitě přizpůsobte svou odpověď tomu, na jakou pozici se hlásíte. Co je pro danou pozici nejdůležitější? Dobré je také připravit si ozvláštnění odpovědi popsáním příběhu, kdy jste své silné stránky naposledy využili a podobně.

Tyto věty nepoužívejte!

Někdy však nestačí zamyslet se nad tím, co na pohovoru říkat. Musíte si uvědomit také to, co na pohovoru určitě říkat nemáte. Například pokud se vás potencionální zaměstnavatel zeptá, zda umíte to či ono, neodbývejte jen prostým konstatováním – ano to umím. Buďte konkrétní, popište, co všechno v dané věci umíte, co jste používali a podobně. Když zaměstnanec tvrdí, že všechno umí, většinou to na personalisty dobře nepůsobí. Takový zaměstnanec vypadá takzvaně namistrovaně. Určitě také není dobré říkat věty typu – to bohužel neumím. Zkuste odpověď „okecat“ jiným způsobem. Řekněte, že s tím či oním nemáte zkušenost, ale s ostatními věcmi zase ano. Dobré také není říkat věty, které negativně popisují vaše bývalé zaměstnavatele. Ač byl již odchod z předchozího zaměstnání jakýkoli, váš potencionální zaměstnavatel asi nebude chtít zaměstnance, který haní předchozí zaměstnavatele.

Když vás otázka zaskočí

Nenechte na sobě znát, když na vás míří otázka, kterou nečekáte nebo na kterou neznáte ihned odpověď. Lidé se snaží pocit nevědomosti zakrýt. Když se jim to nedaří, působí to špatně. Nejlepším způsobem je narovinu říci například – budu potřebovat čas na rozmyšlení. Nebo například – o tom jsem neuvažoval, to je těžká otázka. Většinou je to sympatické a často personalista spíše uchazečovi pomůže, dovysvětlí dotaz a tak podobně.

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/prijimaci-pohovor-priprava-rady-tereza-valaskova.A210929_100845_podnikani_frp
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.