Jak funguje zpětná hypotéka?

Co je to hypotéka asi každý z nás ví. Jedná se o půjčku, za kterou je potřeba se zaručit nemovitostí. Zpětná hypotéka je ale zvláštním druhem hypotéky, při které neplatíte vy, ale za svou nemovitost můžete získat doživotní rentu. Tento druh hypotéky je v zahraničí již docela rozšířený a nachází se v nabídce také některých českých institucí (nikoliv bank).

Jaký je princip zpětné hypotéky?

Pokud vlastníte nemovitost, můžete s dotčenou institucí uzavřít zpětnou hypotéku, v rámci které vám tato instituce bude vyplácet doživotní rentu. Po vaší smrti pak nemovitost přechází do vlastnictví této instituce. Protože se v České republice jedná o novinku, neexistuje bohužel žádný způsob řádné spotřebitelské ochrany. Zpětné hypotéky nabízí nepříliš známé společnosti, což jen zvyšuje rizikovost tohoto druhu hypotéku.

Pro koho je určena?

Reverzní, zpětná nebo také obrácená hypotéka je na trhu zejména pro starší lidi, kteří se například po smrti partnera dostanou do finančních potíží v rámci kterých již nezvládají platit své závazky. Doživotní renta může být pro ně řešením. Mají totiž majetek (někdy v řádech milionů), kterého se ale nemohou dovolit zbavit, protože v něm bydlí. A tak se pomocí zpětné hypotéky zajistí do konce svého života.

Nevýhody zpětné hypotéky

Zpětná hypotéka bohužel dosud není natolik využívána, aby byly stanoveny její základní pravidla. Jednotlivé zpětné hypotéky nabízené různými společnostmi se tak mohou lišit mnoha různými parametry. Mohou mít jiné podmínky a různá technická provedení. Odborníci varují před vysokým rizikem této hypotéky. Pokud už se rozhodnete takovou smlouvu uzavřít, ptejte se, co se stane, když se daná společnost na trhu neudrží a zbankrotuje. Existuje pak reálná hrozba, že lidé přijdou jak o rentu, tak také

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.