I příští rok se zvýší minimální mzda. Tentokrát o 1250 Kč

Minimální mzda

Každý rok se vláda společně se sociálními partnery, tedy odbory a zaměstnavateli, zabývá zvyšováním minimální mzdy. Tu určuje nařízení vlády. Vláda tedy nepotřebuje souhlas parlamentu. I letos, jako v minulých letech bude minimální mzda růst. Zaměstnanci, kteří ji pobírají si polepší o 1350 Kč. Celkem tedy bude dělat 14 600 Kč měsíčně.

Kompromis

Jako každý rok, požadovaly odbory logicky vyšší zvýšení minimální mzdy než zástupci zaměstnavatelů. Ty požadovaly růst o 1640 Kč. Zaměstnavatelé zase jen o 700 Kč. Vláda tedy musela rozhodnout. Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministryní Janou Maláčovou počítalo s třemi variantami. Růstem o 1150, 1350 a 1650 Kč. Protože se Tripartita nedohodla, musely rozhodnout vládní strany. ty se pak na konci listopadu dohodly na nové minimální mzdě ve výši 14 600 Kč měsíčně. Samotné nařízení vlády se ještě bude schvalovat.

Poroste i zaručená mzda

Minimální mzda, respektive její růst, tedy zapříčiní i růst takzvané zaručené mzdy. Ta stanovuje nejnižší možný výdělek podle odbornosti pracovníka a náročnosti pracovní činnosti. Od ledna příštího roku by se tak rozmezí 13 350 Kč až 26 700 Kč mělo změnit na 14 600 Kč až 29 200 Kč. Situace je však v tomto roce unikátní. O tom, že se dlouho nepodařilo najít kompromis ve společnosti ani ve vládě, hovoří i fakt, že datum, kdy se pravděpodobně schválí nařízení o růstu minimální mzdy, je až 9. prosince. Tak pozdě vláda ještě nikdy o minimální mzdě na příští rok nerozhodovala.

Ministerstvo financí bylo konzervativnější

K růstu minimální mzdy mělo své výhrady ve vládě hlavně ministerstvo financí v čele s Alenou Schillerovou. Ta zastávala stanovisko, že růst minimální mzdy má reflektovat růst ostatních mezd v ekonomice. Toto tempo bylo nižší. Právě proto byla správkyně státní kasy pro variantu, která počítala s nejnižším růstem minimální mzdy.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.