Extrémní počasí ovlivňuje sklizeň a cenu olivového oleje

oliv olej

Olivový olej patří mezi oblíbené ingredience v domácnostech. Nedávné události a špatné počasí měly negativní dopad na sklizeň olivového oleje. Jeho cena stoupá strmě vzhůru a momentálně trhá rekordy. Španělsko je jedním z největších producentů této ingredience, a právě zde způsobilo počasí veliké škody. Extrémní vlna veder, sucha proměňuje úrodná pole v pouště. Počasí nešetřilo ani další velké pěstitele v Itálii, Řecku, Portugalsku a Turecku. Výsledkem jsou tak rekordní ceny, kdy jedna tuna vychází na 9 000 dolarů. Nejnižší cena za poslední roky byla v prosinci 2020, kdy stála tuna 1 313 dolarů. Za 750 ml olivový olej nyní zaplatíte mezi 200-300 českých korun.

Špatné vyhlídky

Země Jižní Evropy by se tak daly snadno přirovnat ke spojení Blízký východ – ropa. Předpovědi pro nadcházející období nevypadá příliš optimisticky. Podle Evropské komise se Španělsko, Itálie a další země Evropské unie jen lehce zotaví z 40procentního poklesu v předchozí sezóně. Z globálního hlediska se odhaduje o čtvrtinu nižší produkce než za posledních pět let. Kvůli tomu hrozí snížení dodávek a zvýšení cen.

Změny v cenovce olivového oleje přilákal nezvané hosty. Zločinecké gangy způsobují další rány do zad místních farmářů. Gangy nemají žádný ostych a kradou farmářům úrodu, především ve Španělsku a Řecku. Výkyvy počasí nepotkaly pouze olivový olej, ale také francouzská vína, floridské pomeranče a spoustu dalších plodin. Spotřebitelé by se měli připravit na další nárůst cen potravin v důsledku špatné úrody.

ol olej

Foto: Pixabay

Pohyb cen

Zdražení olivového oleje se dotkne jihoevropské domácnosti. Prodraží se tak výroba pizzy i dalších potravin, kde je zapotřebí olivového oleje. Jako náplast pro ostatní spotřebitele jsou klesající ceny jiných druh rostlinných olejů, například:

  • palmový,
  • slunečnicový,
  • sójový,
  • řepkový.

K propadu cen přispělo zlevnění mléčných výrobků. Naopak výrazně zdražil cukr. V Asii mají totiž podobný problém, ale se sklizní cukrové třtiny. Konkrétně se jedná o Thajsko a Indii. Indie dokonce uvažuje o úplném zákazu vývozu do ostatních zemí. Snad podobný scénář nenastane i u olivového oleje.

Zdroj: https://www.nytimes.com/2023/10/22/business/olive-oil-price.htmlhttps://www.e15.cz/byznys/potraviny/ceny-olivoveho-oleje-jsou-rekordni-a-zasoby-se-tenci-jihoevropanum-se-prodrazuje-pizza-a-paella-1411225

Náhledové foto: Pixabay